Tenis: Jack Draper a câştigat turneul ATP 500 de la Viena

Tenismanul britanic Jack Draper a câştigat turneul ATP 500 de la Viena, dotat cu premii totale de 2.626.045 de euro, după ce l-a învins în două seturi, 6-4, 7-5, pe rusul Karen Hacianov, în finala disputată duminică.

În vârstă de 22 de ani, Draper şi-a trecut în palmares al doilea trofeu după cel cucerit în luna iunie la turneul ATP 250 de la Stuttgart. Graţie acestui nou succes, el va intra pentru prima oară în Top 15 mondial.

Jack Draper este primul jucător care cucereşte titlul la Viena chiar la prima sa participare la această competiţie, după compatriotul său Andy Murray, care a reuşit această performanţă în 2014.

Karen Hacianov (28 ani, locul 24 ATP), vicecampion olimpic la Tokyo, în 2021, a câştigat în urmă cu o săptămână, la Almatî (Kazahstan), al şaptelea titlu ATP din cariera sa.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)

George Simion crede că poate ieși pe primul loc în turul I și dă ordin în AUR: ‘Nicio alianţă cu PSD şi nicio alianţă cu PNL’

Formula 1: Carlos Sainz a câştigat Marele Premiu al Mexicului / “Mi-am dorit mult victoria aceasta”, spune spaniolul