Tenis: Magdalena Frech a cucerit primul său titlu WTA, la turneul de la Guadalajara

Jucătoarea poloneză de tenis Magdalena Frech a cucerit primul titlu WTA din cariera sa, după ce a învins-o cu 7-6 (7/5), 6-4 pe australianca Olivia Gadecki, duminică, în finala turneului de la Guadalajara (Mexic).

Frech (26 ani), aflată pe locul 43 în clasamentul mondial înaintea acestei competiţii, încheie astfel în cel mai frumos mod un sezon excepţional. În luna august, poloneza a acces în prima sa finală de simplu, la turneul pe zgură de la Praga, iar apoi a jucat primul său sfert de finală pe hard, la Monterrey (Mexic), înainte de a disputa prima a finală pe suprafaţă dură, la turneul WTA 500 de la Guadalajara, pe care a reuşit să o câştige.

„Vreau doar să spun că visurile devin realitate. Este primul meu titlu WTA şi este cu adevărat incredibil”, a declarat Magdalena Frech după ce a primit trofeul.

Pentru Olivia Gadecki (22 ani, locul 152 mondial), aceasta a fost prima sa finală în circuitul profesionist, graţie căreia va intra în premieră în top 100 WTA începând de luni.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

Tenis: Gabriela Ruse, învinsă în primul tur la Seul (WTA)