Torino FC, eliminată în şaisprezecimile de finală ale Cupei Italiei

Empoli a deschis scorul în capitala Piemontului prin Emmanuel Ekong, în minutul 30, însă Torino a egalat în repriza secundă, prin Che Adams (74). Oaspeţii au marcat golul victoriei în finalul jocului, prin Nicolas Haas (90).

Într-un alt meci din această fază a competiţiei, echipa Cagliari, cu mijlocaşul român Răzvan Marin pe banca de rezerve până la final, s-a impus pe teren propriu, cu 1-0, în faţa formaţiei de ligă secundă Cremonese, printr-un gol marcat de Gianluca Lapadula (60).

Sassuolo, noua echipa a portarului român Horaţiu Moldovan, care evoluează în Serie B, a reuşit să învingă în deplasare, cu 2-0, formaţia de primă ligă Lecce, prin golurile lui Tarik Muharemovic (13) şi Luca D’Andrea (79).

Horaţiu Moldovan a fost rezervă în acest joc, la fel ca şi portarul Alexandru Borbei (Lecce), în timp ce atacantul Rareş Burnete a evoluat pentru gazde din minutul 62.

Rezultate – şaisprezecimi de finală:

Marţi

Lecce (D1) – (+) Sassuolo (D2) 0-2

(+) Cagliari (D1) – Cremonese (D2) 1-0

Torino (D1) – (+) Empoli (D1) 1-2

Celelalte meciuri din această fază a competiţiei se vor disputa după următorul program