Triatlon: Felix Duchampt a câştigat concursul de la Wuxi (China)

Sportivul român de origine franceză Felix Duchampt a câştigat sâmbătă concursul 2024 Asia Triathlon Cup Wuxi (China), astfel că a încheiat sezonul competiţional aşa cum l-a început, cu o victorie.

Duchampt s-a impus la Wuxi cu timpul de 54 min 31 sec (750 metri înot, 20 km ciclism şi 5 km alergare), fiind urmat în clasamentul final de rusul Denis Kolobrodov, 54 min 34 sec, şi de uzbecul de origine franceză Jeremy Quindos, 54 min 36 sec.

Felix Duchampt, care a fost al 50-lea la Jocurile Olimpice de la Paris, începuse sezonul cu o victorie, pe 17 februarie, în Venezuela, la
2024 Americas Triathlon Cup La Guaira.

El mai are o clasare pe podium în acest sezon, locul al doilea la 2024 Americas Triathlon Cup Iquique (Chile), în mai.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Teodor Ciobanu, editor online: Ada Vîlceanu)

Ciucă: Studina are reţea de gaze, iar în municipiul Severin oamenii pregătesc mâncarea folosind buteliile

Fotbal: Manchester United l-a demis pe antrenorul olandez Erik ten Hag