Universitatea Craiova – FC Botoşani 0-0

Craiovenii, neînvinşi pe teren propriu, au ratat prima ocazie a meciului, prin Carlos Mora, în minutul 13. Eduard Florescu a replicat pentru oaspeţi, cu un şut respins în bară de portarul oltenilor, Laurenţiu Popescu, în minutul 15. Alexandru Mitriţă a ratat şi el deschiderea scorului, în minutul 29, pentru ca pe final de repriză, în minutul 44, să treacă pe lângă gol şi Lukic. Moldovenii au fost mai periculoşi în partea  a doua. Ongenda a ratat singur cu Laurenţiu Popescu, portarul gazdelor respingând şutul slab al francezului.

S-a încheiat 0-0 şi Craiova rămâne pe locul secund, cu 21 de puncte, în timp ce FC Botoşani a bifat al 12-lea punct stagional, zestre cu care ocupă penultimul loc în clasament, al 15-lea. Moldovenii au reuşit să ajungă la patru meciuri consecutive fără înfrângere.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Bancu – Oshima (Cicâldău 60), Screciu – Baiaram (Bană 71), C. Mora (Houri 60), Al. Mitriţă – Lukic (A. Ivan 71). ANTRENOR: Constantin Gâlcă

FC BOTOŞANI: Anestis – Adams Friday, G. Miron, Sadiku, M. Pavlovic – Francisco Junior (G. David 82), Ed. Florescu (Alex Diez 82), Charles Petro – Ongenda (Matricardi 83), Chică-Roşă (Fulop 74), Bodişteanu (Mitrov 60). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Mitrov 78, Alex Diez 90

Arbitri: Ionuţ Coza – Marius Badea, Ionuţ Bobe

Arbitri VAR: Iulian Dima – Mihăiţă Necula

CSM Bucureşti, eşec cu Metz, care urcă pe primul loc în grupa A a Ligii Campionilor

Atacurile Ucrainei au forţat Flota Mării Negre să mute nave de război din Sevastopol, afirmă un oficial rus