Volei feminin: CSM Târgovişte şi CSM Lugoj s-au calificat în turul secund al Challenge Cup

Echipele de volei feminin CSM Târgovişte şi CSM Lugoj s-au calificat, miercuri, în turul al doilea al Challenge Cup, după ce au obţinut victorii şi în manşa retur din turul inaugural al competiţiei.

CSM Târgovişte s-a impus cu formaţia cehă TJ Ostrava, scor 3-1, pe seturi 26-28, 25-13, 25-22, 25-20, după ce în tur câştigase cu acelaşi scor, pe seturi 25-23, 25-20, 22-25, 25-22.

La rândul său, dar pe teren propriu, CSM Lugoj a câştigat cu 3-0 returul cu campioana Cehiei, VK Selmy Brno, pe seturi 25-13, 25-19, 25-13. În tur a fost acelaşi scor, astfel că CSM Lugoj ajunge şi ea în turul secund.

În 2023, CSM Lugoj a ajuns până în finala Challenge Cup, a treia competiţie valorică a continentului.

În turul II al competiţiei a fost repartizată direct Rapid Bucureşti.

Volei masculin: SCM Zalău a fost eliminată de Sporting CP în primul tur al Challenge Cup

Elisabeta Lipă: Fostul ministru al Sportului românesc, domnul Eduard Novak, traversează o perioadă în care memoria domniei sale nu se regăseşte în discursul său