UTA Arad și Poli Iaşi au terminal la egalitate, în etapa a zecea a Superligii

La Arad, primele ocazii au aparţinut gazdelor, care au încercat poarta lui Jesus Fernandez prin „foarfeca” lui Ghezali, din minutul 4, şi prin şutul lui Omondi, din minutul 17. A venit apoi rândul oaspeţilor să rateze, prin Kamberi care mai întâi a trimis peste poartă, în minutul 29, pentru ca în minutul 44 portarul arădean Robert Popa să intervină in extremis la şutul atacantului elveţiano-albanez. Arădenii au replicat prin şutul lui Fabry, peste poartă, în minutul 61, iar Jesus Fernandez a respins şutul lui Cîmpanu, din minutul 78. Ieşenii au ratat şi ei Tailson, blocat de Popa, în minutul 79 şi partida s-a încheiat la egalitate, 0-0.

În clasament, Poli Iaşi este pe locul 11, cu 11 puncte, în vreme ce UTA Arad are 9 puncte şi ocupă poziţia a 14-a.

UTA ARAD: R. Popa – Râpă, Paulolo, I. Conte, Van Durmen – Fabry (Cîmpanu 77), Cr. Mihai (Trif 77), Joao Pedro (Hrezdac 61) – Ghezali (V. Costache 46), Dumiter (Kadiri 46), Omondi. ANTRENOR: Mircea Rednic

POLI IAŞI: J. Fernandez – Atanaskoski, Guilherme Soares, Samayoa, R. Ispas – Ştefanovici (A. Gheorghiţă 68), Oum Gouet, Miskovic (Marchioni 82), V. Gheorghe (Tailson 69) – A. Roman – Kamberi. ANTRENOR: Emil Săndoi

Cartonaşe galbene: I. Conte 70, V. Costache 85, van Durmen 90+1 / Miskovic 27

Arbitri: Istvan Kovacs – Mihai Marica, Marius Badea

Arbitri VAR: Iulian Călin – Ferencz Tunyogi

Pas important spre play-off: Rapid, victorie cu Unirea Slobozia

Gabriel Vlase, directorul SIE, acuzat că a plagiat zeci de pagini din doctoratul susţinut la Academia SRI