Fotbal: Hoffenheim, de la 3-0 la 3-4 cu Werder Bremen, în Bundesliga

Hoffenheim, viitoare adversară a echipei FCSB în Europa League, a condus-o pe Werder Bremen cu 3-0, duminică, pe teren propriu, în etapa a cincea a campionatului de fotbal al Germaniei, dar a pierdut în cele din urmă cu 3-4.

Hoffenheim a condus cu 3-0 după un sfert de oră, prin golurile reuşite de Marius Buelter (5, 8, 12), dar totul s-a schimbat odată cu eliminarea lui Stanley Nsoki (18).

Werder a marcat de trei ori până la pauză, iar apoi a înscris golul victoriei imediat după reluare, argentinianul Julian Malatini (21) semnând primul gol al revenirii, în timp ce danezul Jens Stage a izbutit un hat-trick (26, 39, 49).

Meciul dintre Hoffenheim şi FCSB va avea loc pe 12 decembrie, în Germania.

După cinci etape, Hoffenheim are doar trei puncte, fiind antepenultima în clasamentul Bundesligii (16).

Rezultatele etapei a cincea:
Vineri
Borussia Dortmund – Bochum 4-2
Au marcat: Guirassy (44, 75), Emre Can (62 – penalty), Felix Nmecha (81), respectiv Bero (16), de Wit (21).

Sâmbătă
RB Leipzig – FC Augsburg 4-0
Au marcat: Sesko (10, 15), Openda (46), Xavi Simons (57).

Freiburg – St Pauli 0-3
Au marcat: Elias Saad (12, 72), Oladapo Afolaian (45).

VfL Wolfsburg – VfB Stuttgart 2-2
Au marcat: Wind (20), Amoura (68), respectiv Millot (32), Undav (90+7).

Mainz – Heidenheim 0-2
Au marcat: Pieringer (15), Schoeppner (86).

Borussia Moenchengladbach – Union Berlin 1-0
A marcat: Cvancara (90+6).

Bayern Munchen – Bayer Leverkusen 1-1
Au marcat: Aleksandar Pavlovic (39), respectiv Andrich (31).

Duminică
Holstein Kiel – Eintracht Frankfurt 2-4
Au marcat: Machino (30 – penalty, 50), respectiv Marmoush (25, 65), Matanovic (47), Tuta (74).

Hoffenheim – Werder Bremen 3-4
Au marcat: Buelter (5, 8), Hlozek (12), respectiv Malatini (21), Stage (26, 39, 49).