Un proiectil exploziv, fără focos, a fost descoperit marți într-o curte din localitatea Vinerea, în timp ce se săpa pentru amenajarea unui gard între două proprietăți, anunță Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Alba.
‘Echipajul pirotehnic din cadrul Detașamentului de pompieri Alba Iulia a fost solicitat să intervină pentru asanarea unei muniții rămase neexplodate în localitatea Vinerea. Ca urmare asanării terenului, a fost ridicat un proiectil exploziv, calibru 76,2 mm, fără focos’, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Alba, Alex Crișan.
Acesta a precizat, pentru AGERPRES, că proiectilul a fost descoperit de o persoană în timp ce săpa o groapă pentru un gard.
Proiectilul, cel mai probabil din cel de-al Doilea Război Mondial, a fost preluat și transportat în siguranță, urmând să fie distrus ulterior.
Nu e pentru prima dată când în Vinerea au avut loc în ultimii ani astfel de descoperiri.
De altfel, cea mai mare descoperire de acest gen din Alba a fost în urmă cu peste două decenii, tot în localitatea Vinerea, fiind găsite atunci aproximativ 600 de proiectile de artilerie și o bombă, într-un loc în care a existat, până în 1946, un depozit de armament, care a fost distrus într-o explozie.


