Patru membri corespondenţi au fost aleşi, prin vot secret, de Adunarea Generală a Academiei Române, întrunită în sesiunea din 24 iunie.
Cei aleşi sunt: Corin Braga – Secţia de filologie şi literatură, Daniel-Costin Beltiţă – Secţia de ştiinţe matematice, Sergiu Coşeri – Secţia de ştiinţe chimice şi Alida Timar-Gabor – Secţia de ştiinţe geonomice.
De la începuturi şi până în prezent, Academia Română a reunit peste 1.700 de membri – fondatori, titulari, corespondenţi şi de onoare, din ţară şi din străinătate, aleşi în timpul vieţii sau post-mortem.



