Aproximativ ”20” de persoane au murit prin înec ”din weekend încoace”, anunţă marţi ministrul francez al Sporturilor Marina Ferrari, relatează Le Figaro.
Acest bilanţ nu este consolidat, a precizat la postul de radio France Inter ministrul.
“Avem un observator care urmăreşte înecurile, care ne permite să avem un nivel de alertă mai important”, a declarat ea.
“Nu este fără urmări, în timpul caniculei, să te duci să te îmbăiezi în zone nesupravegheate”, a avertizat ea.
Luni, un purtător de cuvânt al Securităţii Civile anunţa că cel puţin 13 persoane au murit prin înec în weekend.



