in ,

Arad: Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului

Arad: Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului

Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș – Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA.

Directorul Filialei Arad a Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare (ANIF), Alexandru Pantea, a declarat luni, pentru AGERPRES, că un ultim segment al canalului din care se putea extrage apă pentru irigații va fi betonat, pentru ca apa să nu se mai scurgă în solul nisipos.

Este vorba de un segment de 2,7 kilometri, din cei șapte kilometri care trec pe un teren nisipos care făcea ca toată apa pompată la Păuliș să se piardă pe traseu înainte să ajungă la fermieri. În anii trecuți, circa patru kilometri au fost betonați prin două proiecte.

‘Anul trecut s-a reușit irigarea unei suprafețe de aproximativ 400 de hectare, dar am constatat că existau încă pierderi mari de apă, din cauza infiltrațiilor. De aceea am decis să facem decolmatarea și impermeabilizarea segmentului de 2,7 kilometri care pleacă de la stația de pompare din Păuliș’, a declarat Pantea.

Directorul ANIF a spus că lucrările vor dura aproximativ două luni, astfel că pe parcursul acestei veri nu se va putea pompa apă în canal.

Proiectul ar fi trebuit să înceapă mai devreme, pentru ca fermierii să își irige terenurile în perioadele fără precipitații, însă licitația de atribuire a lucrărilor nu s-a făcut la timp din cauză că bugetul de stat a fost adoptat cu întârziere.

Stația de pompare de la Păuliș ar fi putut iriga 4.000 de hectare, dar aproape că nu a funcționat în ultimii șase ani.

Stația a fost pusă în funcțiune în anii ’60 și a fost folosită până în anii ’90, după care sistemul învechit a fost scos din uz. Reabilitarea acesteia s-a făcut aproape trei decenii mai târziu și a fost inaugurată în 2 noiembrie 2019, după o investiție de aproximativ 1,2 milioane de lei. Au fost schimbate pompele și a fost reabilitat canalul care ducea apa extrasă din Mureș către terenurile arabile.

Totuși, după inaugurare, stația a fost folosită doar în primul an, pentru că s-a constatat că toată apa trimisă pe canal se infiltrează înainte să ajungă la terenurile agricole.

În județul pot fi irigate cel mult 11.000 de hectare din cele 350.000 de hectare de teren arabil, prin stațiile de pompare de la Semlac, Păuliș și din municipiul Arad. Anul trecut, însă, doar 400 de hectare din zona Păuliș au fost irigate, atât pentru că nu au existat cereri de la fermieri, care spun că au costuri ridicate de operare a propriilor instalații, cât și din cauza unor probleme tehnice sau legate de nivelul scăzut al apelor de suprafață în perioadele cu secetă.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Premierul britanic Keir Starmer anunță că va demisiona

Premierul britanic Keir Starmer anunță că va demisiona

Brâncuși150/Gorj: Zeci de mii de persoane, așteptate la Hobița la un amplu complex de evenimente dedicate marelui sculptor

Brâncuși150/Gorj: Zeci de mii de persoane, așteptate la Hobița la un amplu complex de evenimente dedicate marelui sculptor