in ,

Argeş: Sancţiuni în valoare de 50.000 de lei, date, în ultimele trei săptămâni, unor turişti care au hrănit urşi, în special pe Transfăgărăşan

Argeş: Sancţiuni în valoare de 50.000 de lei, date, în ultimele trei săptămâni, unor turişti care au hrănit urşi, în special pe Transfăgărăşan

Reprezentanţii Direcţiei Silvice Argeş au dat, în ultimele trei săptămâni, şase sancţiuni în valoare de 50.000 de lei, unor turişti care au încălcat interdicţia de a hrăni urşii, în special cei care frecventează zona DN 7C – Transfăgărăşan.

Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva anunţă că, în ultimele trei săptămâni, prin Direcţia Silvică Argeş, împreună cu instituţiile partenere din cadrul echipelor mixte constituite prin ordin al prefectului judeţului Argeş, a intensificat acţiunile de patrulare, monitorizare şi control în zona DN 7C – Transfăgărăşan, pentru prevenirea hrănirii urşilor şi reducerea riscului producerii unor incidente.

”De la intrarea în vigoare a Ordinului Prefectului nr. 136/27.05.2026, au fost aplicate cumulativ 6 sancţiuni contravenţionale (2 avertismente şi 4 amenzi), în valoare totală de 50.000 de lei. Acţiunile de control ale colegilor noştri de la Direcţia Silvică Argeş continuă în zonele aflate în gestiune, frecventate de urşi, în special pe Transfăgărăşan, unde comportamentul neadecvat al unor turişti, prin oprirea autovehiculelor şi oferirea de hrană animalelor sălbatice, favorizează habituarea acestora şi creşte riscul producerii unor incidente care pot deveni fatale”, a menţionat Romsilva.

Reprezentanţii instituţiei au amintit că hrănirea urşilor aflaţi în libertate este interzisă şi se sancţionează contravenţional cu amenzi de până la 30.000 de lei.

”Un urs obişnuit cu prezenţa oamenilor şi cu primirea hranei de la aceştia îşi schimbă comportamentul şi poate deveni un pericol atât pentru turişti, cât şi pentru propria supravieţuire”, au atras ei atenţia.

viewscnt

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

George Simion: Fără AUR nu se poate rezolva această criză. Dacă Nicuşor Dan va continua să încalce voinţa românilor, se ajunge la suspendare / AUR vrea să construiască, ţara trebuie să iasă din criză

George Simion: Fără AUR nu se poate rezolva această criză. Dacă Nicuşor Dan va continua să încalce voinţa românilor, se ajunge la suspendare / AUR vrea să construiască, ţara trebuie să iasă din criză

Handbal feminin: EHF anunţă echipa sezonului 2026; Sarah Bouktit, cel mai bun pivot din Europa, la categoria ei fiind nominalizată şi Lorena Ostase

Handbal feminin: EHF anunţă echipa sezonului 2026; Sarah Bouktit, cel mai bun pivot din Europa, la categoria ei fiind nominalizată şi Lorena Ostase