Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru municipiul București și localități din județul Timiș.
Potrivit meteorologilor, până la ora 19:20, în Capitală se vor semnala averse torențiale care vor acumula local 15…20 l/mp, descărcări electrice și, izolat, grindină de mici dimensiuni (1 cm).
De asemenea, până la ora 19:30, în județul Timiș, în Sânnicolau Mare, Dudeștii Vechi, Comloșu Mare, Cenad, Teremia Mare, Valcani, se vor semnala averse torențiale care vor acumula 15…25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului de 50…55 km/h.
Avertizările de fenomene periculoase imediate se emit pentru o perioadă de maximum 6 ore.


