Social-democratul Marian Neacşu, propus la Ministerul de Interne, a declarat luni în audierile din comisiile reunite că deficitul de personal în MAI este undeva la circa 23%. Nu este foarte simplu de acoperit. Sunt pensionabile în acest moment circa 10.000 de persoane
Marian Neacşu a declarat în cadrul audierilor că Ministerul de Interne este un minister de largă responsabilitate, foarte important în arhitectura statală, din perspectiva Sistemului Naţional de Organizare şi Siguranţă Naţională de Securitate şi are ca principal scop sigurarea siguranţei securităţii căţăţenilor şi funcţionarea corespunzătoare a statului de drept.
El s-a aflat la audieri alături de secretarii de stat Raed Arafat şi Bogdan Despescu din cadrul MAI.
”Este un minister greu, un minister complicat, cu peste 160.000 de posturi, câteva zeci de mii de elemente logistice, având foarte multe clădiri, cu repartizare teritorială extrem de vastă şi cu reprezentarea la nivelul fiecare unităţi administrativ-teritoriale. Oamenii, cetăţenii aşteaptă foarte multe de la acest minister iar aşteptările lor, îndreptăţite de altfel, pot aprecia că până acum şi sper că evident şi de acum înainte, vor fi îndeplinite la cele mai înalte standarde. Avem multiple responsabilităţi, un număr important de arme sub ordine şi sub coordonare, o activitate extrem de complexă care se circumscrie unora dintre cele mai importante aşteptări ale cetăţenilor. Europa este continentul cel mai sigur şi România este unul dintre cele mai sigure state din Europa. (..) Este şi meritul zecilor de mii de lucrători din Ministerul de Interne”, a precizat el.
Marian Neacşu a mai spus că ”una dintre problemele majore la nivelul ministerului şi o problemă pe care, de altfel, o ştia din discuţiile pe care le-a avut de-a lungul activităţii guvernamentale, este insuficienta acoperire cu cadre operative în minister.
”Deficitul de personal este undeva la circa 23%. (..) Acest deficit personal nu este foarte simplu de acoperit. Ştiţi foarte bine că sunt probleme legate şi de nivelul de ieşire la pensie. Un număr important de cadre au ieşit din sistem, în ultimii 4-5 ani de zile şi nu au reuşit să asigure, în aceeaşi măsură, intrarea în sistem”, a meenţionat el.
Neacşu a arătat că ”în acest an vor intra în sistem circa 5-6 mii de lucrători operativi, 6-700 de persoane cu studii superioare dar sunt pensionabile în acest moment circa 10.000 de persoane”, cee ace ar afecta inclusiv structurile de comandă.



