Ministrul desemnat al Transporturilor, Cristian Pistol, afirmă că ştie „din experienţă directă ce înseamnă să duci un proiect de la linia de pe hartă până la kilometrul pe care circulă, efectiv, oamenii” şi anunţă că prioritatea sa imediată este ca România să nu piardă niciun leu din banii alocaţi din fonduri externe pentru proiectele de infrastructură de transport.
“Miza acestui mandat este una singură: să transformăm finanţarea disponibilă în infrastructură reală la timp”, a afirmat Cristian Pistol la audierea sa în faţa parlamentarilor.
El spune că şi-a propus să finalizeze proiectele demarate, să le deblocheze pe cele care sunt blocate şi să nu lase ca România să piardă bani din cei pe care îi are alocaţi din fonduri externe.
“În domeniul rutier prima ţintă strategică este finalizarea legăturii rutiere între Marea Neagră şi în Europa centrală, pe coridorul pan-european 4. Mai avem două verigi de închis pe această axă. Prima este tunelul de la Margina-Holdea, pe autostrada Lugoj-Deva, ultimul tronson care desparte Banatul de Transilvania pe autostradă şi care, vă spun realist, nu se finalizează anul acesta. A doua şi cea mai grea sunt cele două secţiuni montane ale autostrăzii Sibiu-Piteşti. (…) Finalizarea lucrărilor alunecă spre 2030. Prioritatea numărul 1 pentru acest an este autostrada Moldovei”, a anunţat Cristian Pistol.
În sectorul feroviar, Pistol admite că România a rămas “cel mai mult în urmă”, arătând că îşi propune deblocarea unor proiecte, începerea altora, achiziţionarea a 128 de trenuri electrice, peste 70 de locomotive şi 139 de vagoane noi.
Prioritatea în Bucureşti sunt magistralele 4 şi 6 de metrou.
Acesta anunţă că anul acesta va finaliza Strategia de dezvoltare a infrastructurii de transport, pentru a obţine o alocare “cât mai substanţială” din următorul exerciţiu financiar european
El le-a transmis parlamentarilor că ştie “din experienţă directă ce înseamnă să duci un proiect de la linia de pe hartă până la kilometrul pe care circulă, efectiv, oamenii”.
