AUR acuză vineri că, într-un interviu acordat unei televiziuni din Chişinău, preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a pretins că „venirea AUR la putere ar afecta cu siguranţă relaţia Republicii Moldova cu România” şi a afirmat că „i-a auzit de nenumărate ori pe reprezentanţii AUR spunând că Republica Moldova nu trebuie ajutată (de România – n.n.)”. AUR afirmă că, ”dacă aceasta nu respectă electoratul AUR, să nu uite măcar că acest electorat este, la rândul său, consumator de produse din Republica Moldova pe piaţa românească şi, sătul de jignirile şi umilinţele sale, s-ar putea să nu mai fie…”.
AUR precizează că preşedintele Republicii Moldova ”răstălmăceşte poziţia AUR referitoare la sprijinul acordat Republicii Moldova”.
”Reprezentanţii AUR şi-au exprimat, pe bună dreptate, suspiciunile referitoare la integritatea regimului PAS/Maia Sandu şi au cerut ca sprijinul României să fie acordat direct comunităţilor locale şi cetăţenilor din Republica Moldova, nicidecum să fie pus la dispoziţia Guvernului de la Chişinău, pentru ca acesta să cheltuiască apoi banii României în mod discreţionar, pe criterii politice şi fără transparenţă”, spune formaţiunea.
AUR mai arată că a rămas de pomină cazul finanţării de către România a interconectării energetice cu Republica Moldova.
”Pe banii României, oamenii doamnei Maia Sandu au atribuit execuţia lucrării unei firme indiene. Poate va explica doamna Maia Sandu din ce motiv România ar trebui să finanţeze o firmă indiană şi ce legătură are acest lucru cu integrarea europeană a Republicii Moldova. Doamna Maia Sandu a dovedit, deopotrivă, rea-credinţă şi necunoaşterea relaţiilor internaţionale atunci când a afirmat că „Republica Moldova nu ar avea mare ajutor nici în procesul de integrare europeană, pentru că nu cred că AUR, aflat la putere în România, ar avea autoritatea în Uniunea Europeană să ne susţină”, chiar dacă ar dori acest lucru”, menţionează AUR în comunicat.
”Doamna Maia Sandu face o mare confuzie. Care a fost rezultatul „european” de până acum al Republicii Moldova? Unde este „integrarea europeană din 2028”, cu care Maia Sandu şi PAS şi-au dus de nas alegătorii? Dar „integrarea din 2030”, ale cărei panouri şi indicatoare au împânzit Republica Moldova? Cine mai vorbeşte astăzi despre ele? Poate ne explică doamna Maia Sandu cum şi-au manifestat aşa-zisa autoritate prietenii săi politici de la Bucureşti atunci când Republica Moldova a fost pusă la pachet cu Ucraina în procesul integrării europene şi, ulterior, s-a decis că aceste state nu vor beneficia de o aşa-zisă integrare accelerată”, mai spune AUR.
Potrivit AUR, ”oficialii europeni au sugerat deja un interval de cel puţin zece ani, la capătul căruia, oricum, Ungaria va organiza un referendum privind integrarea europeană a Ucrainei, partenerul de integrare al Republicii Moldova”.
AUR menţionează că la Chişinău circulă o glumă celebră despre regimul Sandu: „Dacă ar exista mai multă libertate a presei, parcă am fi în regimul Plahotniuc!”.
”Nu doar condiţia cetăţenilor Republicii Moldova este afectată, ci şi relaţia cu România, dincolo de lozinci goale. Considerăm că relaţia bilaterală dintre România şi Republica Moldova este grav afectată de activitatea doamnei Maia Sandu şi a regimului PAS, care au ales să politizeze această relaţie, în primul rând prin amestecul grosolan în procesul electoral din România”, acuză AUR.
AUR mai spune că rezultatele politicii greşite promovate de Maia Sandu sunt următoarele: Reunirea este persiflată, minimalizată şi folosită doar ca mijloc de şantaj la adresa Bruxellesului, George Simion, preşedintele AUR şi liderul celui mai mare partid din România, are interdicţie de intrare în Republica Moldova, refuzul Chişinăului de a accepta proiectul AUR numit „Fondul Moldova”, cel mai coerent şi eficient instrument de investiţii româneşti peste Prut. Investiţii transparente, corecte, benefice ambelor maluri şi care – atenţie! – nu pot fi deturnate, furate sau instrumentalizate politic de regimurile aflate vremelnic la putere, fie la Bucureşti, fie la Chişinău.
Ca rezultat al sabotajului PAS, partidul doamnei Maia Sandu, Comisia comună pentru integrare europeană dintre Parlamentul României şi Parlamentul Republicii Moldova nu funcţionează. Ca rezultat al amestecului grosolan în alegerile din România, perceput de milioane de alegători ca un atac la adresa dreptului lor constituţional, a scăzut dramatic în sondaje susţinerea românilor pentru finanţarea Republicii Moldova şi chiar pentru Unire. A apărut fenomenul respingerii a tot ceea ce vine de peste Prut, fapt care nu s-a mai întâmplat niciodată în istorie”, subliniază AUR în comunicat.
AUR face apel la preşedintele Republicii Moldova şi la partidul său să revină la raţiune şi să contribuie la normalizarea şi depolitizarea relaţiei cu România.
”Doamna Sandu nu trebuie să uite un lucru atunci când batjocoreşte şi umileşte jumătate de Românie. Dacă nu respectă electoratul AUR, să nu uite măcar că acest electorat este, la rândul său, consumator de produse din Republica Moldova pe piaţa românească, cea mai mare piaţă de export a Republicii Moldova şi cea care susţine economia fragilă a acesteia. S-ar putea ca, sătul de jignirile şi umilinţele doamnei Maia Sandu, să nu mai fie…”, spune AUR.
AUR afirmă că ”este un partid respectat în Europa, fiind membru al celui de-al treilea grup politic din Parlamentul European, „Conservatorii şi Reformiştii Europeni”, unde George Simion a fost ales recent vicepreşedinte, ocupând cea mai înaltă funcţie politică deţinută în prezent de un politician român în cadrul acestui grup”.
”Proiectul nostru pentru Republica Moldova este Reunirea. Când AUR va ajunge la guvernare, vom pune pe masa oficialilor de la Chişinău un plan de reunificare, cu termene clare, costuri asumate şi responsabilităţi echilibrat împărţite. Acesta nu este un plan de rezervă. Pentru noi, este singurul plan. Şi singurul care îi poate scoate pe cetăţenii Republicii Moldova din capcana promisiunilor repetate privind integrarea europeană, promisiuni care li se servesc de decenii. AUR înseamnă Reunire. Şi punct”, transmite AUR.



