O fetiță de nouă ani s-a electrocutat, duminică seara, într-un spațiu de divertisment din Băile Felix, și a fost internată în spital, pentru monitorizare medicală.
Verișoara ei, de 11 ani, care a intervenit să o ajute, a fost de asemenea transportată la spital, dar a fost externată.
Incidentul a avut loc în incinta Ștrandului Apollo, într-o zonă închiriată unei firme din Harghita, unde minorele au folosit un simulator pe bază de jetoane. Fetița de nouă ani a intrat în contact cu o motocicletă cu simulator și a suferit un șoc electric de 220V, prin mâini.
‘Una dintre ele, cea de 11 ani, nu a fost electrocutată de fapt și a plecat acasă. Cealaltă fetiță, de nouă ani, care a suferit o electrocutare, a rămas pentru supraveghere, internată’, a declarat luni, pentru AGERPRES, șeful UPU-SMURD Bihor, dr. Hadrian Borcea.
Potrivit șefului Serviciului de Ambulanță Bihor, dr. Liciniu Venter, echipajul medical a constatat că cele două minore erau în stare stabilă, conștiente și cooperante, fără semne imediate de traumă sau complicații cardiace, dar au fost transportate la spital pentru supraveghere din cauza riscului de tulburări de ritm.
‘Erau stabile, conștiente, fără urme de traumă. S-au curentat la o jucărie, un simulator, prin mâini. Nu au prezentat manifestări cardiace la momentul evaluării, dar au fost transportate la spital pentru monitorizare, având în vedere riscul teoretic de tulburări de ritm’, a precizat acesta.
Inspectorii de la Protecția Consumatorilor au verificat spațiul de divertisment și au dispus închiderea temporară până la finalizarea controalelor, solicitând documente privind legalitatea funcționării și condițiile de siguranță.


