in ,

BNR: Valoarea numerarului aflat în afara sistemului bancar s- a majorat cu 9, 5%, în 2025, la aproape 144 miliarde lei

BNR: Valoarea numerarului aflat în afara sistemului bancar s- a majorat cu 9, 5%, în 2025, la aproape 144 miliarde lei

Valoarea numerarului aflat în afara sistemului bancar s-a majorat în 2025 cu 9,5%, până la 143,931 miliarde lei, ritmul de creștere fiind inferior cu 4,7 puncte procentuale celui înregistrat în 2024, fiecărui locuitor revenindu-i 105 bancnote și 321 monede, conform Raportului anual 2025, publicat vineri de Banca Națională a României.

‘În anul 2025, numerarul aflat în afara sistemului bancar și-a păstrat o serie de tipare sezoniere, ratele lunare ridicate de creștere fiind consemnate în aprilie (2,5%), sub influența Sărbătorilor Pascale și în august (1,5%), sub influența efectuării concediilor. În restul lunilor, valoarea acestuia a consemnat creșteri de amplitudine mai mică, inclusiv în perioada Sărbătorilor de iarnă, când solicitările de numerar au fost mai reduse (0,7% în noiembrie și 0,6% în decembrie comparativ cu 1,6% în noiembrie 2024 și 2,7% în decembrie 2024)’, se menționează în raport.

Valoarea maximă a numerarului aflat în afara sistemului bancar în cursul anului 2025, respectiv 147,503 miliarde lei (+9,6% față de vârful anului 2024), a fost atinsă în data de 19 decembrie 2025.

Potrivit BNR, la finele anului 2025, în afara sistemului bancar se aflau 2,007 miliarde bancnote și 6,104 miliarde monede. Valoarea acestor bancnote a fost cu 9,5% mai mare față de anul anterior, în timp ce valoarea monedelor a crescut cu 5,8%.

‘Cupiura de 100 lei a fost cel mai intens folosită, ponderea acesteia în numărul total de bancnote în afara sistemului bancar fiind de 25,2%, aceasta fiind urmată de cupiurile de 1 leu (25,1%) și de 200 lei (16%). Cea mai mică pondere a revenit cupiurii de 500 lei (1,2%). Având în vedere momentul lansării în circulație a noii bancnote cu valoarea nominală de 20 lei (anul 2021), ponderea acesteia la finele anului 2025 s-a menținut redusă, fiind de numai 2,8%’, se precizează în raportul consultat de Agerpres.

În ceea ce privește monedele, cele mai mari ponderi au revenit monedei de 10 bani (42,7%) și celei de 5 bani (25,6%). Din punct de vedere valoric, cupiurile de 50 bani și 10 bani au acoperit 89,2% din valoarea totală, ponderea dominantă revenind monedei de 50 bani (57,2%).

În anul 2025, fiecărui locuitor îi reveneau 105 bancnote și 321 monede din cele aflate în afara sistemului bancar, subliniază BNR.

Valoarea numerarului utilizat în plățile efectuate de banca centrală în cursul anului 2025 către instituțiile de credit/Trezoreria Statului a fost de aproape 29,733 miliarde lei, cu 7,3% inferioară celei aferente anului 2024.

Numărul de bancnote puse în circulație prin intermediul plăților a fost de 331,9 milioane bucăți, cu 31,9% mai mic decât în 2024, iar valoarea acestora a fost de 29,686 miliarde lei (-7,4% sută). Din punct de vedere cantitativ, dar și valoric, cupiurile de 200 lei și 500 lei și-au crescut procentul în totalul bancnotelor puse în circulație prin intermediul plăților.

Cantitatea totală de monede retrase de către instituțiile de credit/Trezoreria Statului de la banca centrală a fost în anul 2025 de 243,4 milioane bucăți, cu 10,9% mai mare decât cea din 2024. Din punct de vedere valoric, structura cupiurilor utilizate în plățile către instituțiile de credit/Trezoreria Statului s-a modificat față de anul 2024, mai pronunțat în cazul monedei de 50 bani, a cărei pondere a crescut cu 0,8 puncte procentuale (până la 72%).

Raportul mai menționează că valoarea totală a încasărilor de numerar din anul 2025 a fost de 15,981 miliarde lei, cu 8,7% mai mare decât cea din 2024. Prin intermediul depunerilor efectuate de către instituțiile de credit/Trezoreria Statului s-au reîntors la banca centrală 267 milioane bancnote (3,8% mai puține decât în anul anterior). Cea mai ridicată pondere în numărul total de bancnote a deținut-o bancnota cu valoarea nominală de 100 lei (31,3%), urmată de cupiura de 50 lei, cu o pondere de 21,9%.

Cantitatea de monedă metalică depusă la banca centrală în anul 2025 a fost de 0,4 milioane bucăți, cu 32,8% mai mare decât în 2024. Ponderea cea mai ridicată în numărul total de monede încasate s-a înregistrat la valoarea nominală de 50 bani (48,7%), urmată de cea de 10 bani (33%). Valoarea monedelor depuse de către instituțiile de credit/Trezoreria Statului la
sucursalele regionale ale Băncii Naționale a României în anul 2025 a fost de 0,1 milioane lei, cu 40,7% mai mare decât în 2024, monedele de 10 bani și 50 bani deținând împreună o pondere de 97,5%.

De asemenea, pe parcursul anului 2025, în cadrul centrelor de procesare ale Băncii Naționale a României s-a procesat și verificat o cantitate totală de 463,9 milioane bancnote (cu 16,7 milioane bancnote mai mult față de anul 2024), dintre care 89 milioane bancnote au fost sortate ca improprii circulației monetare. Gradul mediu de uzură înregistrat a fost de circa 19,2%, cu 2,1 puncte procentuale mai mic față de cel din anul 2024.

Totodată, în anul 2025 s-a procesat o cantitate de 1,5 milioane monede metalice (cu 6.900 monede mai mult față de anul 2024), dintre care 203.500 monede au fost sortate ca improprii circulației monetare.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Cupa Mondială 2026: Mesaj emoţionant al selecţionerului Irakului pentru Didier Deschamps, îndoliat

Cupa Mondială 2026: Mesaj emoţionant al selecţionerului Irakului pentru Didier Deschamps, îndoliat

BNR: Falsurile de bancnote româneşti, în scădere. Interes pentru bancnota de 100 de lei şi niciun fals la cele de 1 leu şi 5 lei

BNR: Falsurile de bancnote româneşti, în scădere. Interes pentru bancnota de 100 de lei şi niciun fals la cele de 1 leu şi 5 lei