in ,

Bucureşti: Bărbat trimis în judecată pentru patru fapte de şantaj. El ameninţa cu moartea şi cerea ”taxă de protecţie” în cuantum de 25.000 de lei

Bucureşti: Bărbat trimis în judecată pentru patru fapte de şantaj. El ameninţa cu moartea şi cerea ”taxă de protecţie” în cuantum de 25.000 de lei

Un bărbat a fost trimis în judecată de procurorii de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti pentru patru fapte de şantaj, după ce a ameninţat cu moartea şi cu acte de violenţă pe reprezentantul unei firme căruia i-a cerut o taxă lunară de protecţie.

”Din probatoriul administrat de procurorul de caz a rezultat următoarea situaţie de fapt: la data de 30.10.2025, în jurul orei 13:00, în timp ce se afla în incinta sediului social al unei societăţi comerciale din mun. Bucureşti, sector 3, în cadrul unei discuţii purtate cu persoana vătămată, asociat al societăţii, inculpatul N.C. a constrâns-o pe aceasta să îi remită lunar suma de 25.000 lei, cu titlul de «taxă de protecţie», prin aceea că a ameninţat-o cu moartea şi cu exercitarea unor acte explicite de violenţă fizică, afirmând că o va înjunghia, precum şi cu trimiterea unor persoane care să împiedice desfăşurarea activităţii societăţii şi să îi distrugă afacerea, provocându-i astfel o puternică stare de temere”, informează, vineri, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1.
În 31 octombrie 2025, în 4 noiembrie şi în 13 noiembrie, în timp ce se afla în faţa punctului de lucru al aceleiaşi societăţi din Bucureşti, împreună cu alte persoane rămase neidentificate, a continuat ameninţările, abordând clienţi şi potenţial clienţi ai firmei şi transmiţând informaţii false privind calitatea serviciilor prestate, în scopul de a-i determina să nu apeleze sau să nu mai apeleze la serviciile societăţii. El a încercat astfel să determine persoana pe care o şantaja să-i achite lunar suma de 25.000 lei, cu titlul de ”taxă de protecţie”.
Joi, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti a trimis acest dosar spre judecată Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti.

viewscnt

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Bilanţul morţilor prin înec creşte la 55 în Franţa, anunţă Guvernul, care se teme că bilanţul poate creşte în continuare

Bilanţul morţilor prin înec creşte la 55 în Franţa, anunţă Guvernul, care se teme că bilanţul poate creşte în continuare

Preşedintele Nicuşor Dan a convocat luni şedinţa CSAT / Obiectivele României la Summitul NATO de la Ankara şi forţele Armatei Române ce vor participa la misiuni şi operaţii în afara ţării, în 2027, pe agendă

Preşedintele Nicuşor Dan a convocat luni şedinţa CSAT / Obiectivele României la Summitul NATO de la Ankara şi forţele Armatei Române ce vor participa la misiuni şi operaţii în afara ţării, în 2027, pe agendă