Un bărbat a fost trimis în judecată de procurorii de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti pentru patru fapte de şantaj, după ce a ameninţat cu moartea şi cu acte de violenţă pe reprezentantul unei firme căruia i-a cerut o taxă lunară de protecţie.
”Din probatoriul administrat de procurorul de caz a rezultat următoarea situaţie de fapt: la data de 30.10.2025, în jurul orei 13:00, în timp ce se afla în incinta sediului social al unei societăţi comerciale din mun. Bucureşti, sector 3, în cadrul unei discuţii purtate cu persoana vătămată, asociat al societăţii, inculpatul N.C. a constrâns-o pe aceasta să îi remită lunar suma de 25.000 lei, cu titlul de «taxă de protecţie», prin aceea că a ameninţat-o cu moartea şi cu exercitarea unor acte explicite de violenţă fizică, afirmând că o va înjunghia, precum şi cu trimiterea unor persoane care să împiedice desfăşurarea activităţii societăţii şi să îi distrugă afacerea, provocându-i astfel o puternică stare de temere”, informează, vineri, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1.
În 31 octombrie 2025, în 4 noiembrie şi în 13 noiembrie, în timp ce se afla în faţa punctului de lucru al aceleiaşi societăţi din Bucureşti, împreună cu alte persoane rămase neidentificate, a continuat ameninţările, abordând clienţi şi potenţial clienţi ai firmei şi transmiţând informaţii false privind calitatea serviciilor prestate, în scopul de a-i determina să nu apeleze sau să nu mai apeleze la serviciile societăţii. El a încercat astfel să determine persoana pe care o şantaja să-i achite lunar suma de 25.000 lei, cu titlul de ”taxă de protecţie”.
Joi, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti a trimis acest dosar spre judecată Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti.
