Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul ‘1+1’, la sfârșitul lunii iulie, în cadrul căreia să se discute despre Fondul de convergență, a anunțat joi vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, după o ședință a guvernului, relatează Moldpres și Radio Chișinău.
Formatul de discuții ‘1+1’ este unicul funcțional în condițiile actuale, susține vicepremierul moldovean. De obicei, negocierile cu privire la reglementarea transnistreană se desfășoară în formatul ‘5+2’ (Republica Moldova, Transnistria, Ucraina, Rusia și OSCE, plus SUA și UE ca observatori), însă de la începutul invaziei Rusiei în Ucraina acest format nu a mai putut fi reactivat, dat fiind faptul că doi dintre mediatori se află în război.
‘Chișinăul a propus o nouă reuniune la sfârșitul lunii iulie. Așteptăm delegația Tiraspolului la Chișinău. Ne-am propus să discutăm despre Fondul de convergență și cum va funcționa acesta. Suntem în proces de elaborare a mecanismului’, a afirmat Chiveri, adăugând că ‘în scurt timp, vom prezenta un calendar al acțiunilor care vor reieși din acest mecanism’.
‘În răspunsurile primite de la Tiraspol, am luat notă de faptul că propunerile de a discuta despre acest subiect nu au stârnit (prea) mult entuziasm. Totuși, pentru noi este important faptul că în raioanele de est se discută tot mai mult despre Fondul de convergență. Astfel, indiferent de propagandă și falsuri, am reușit să răspundem așteptărilor cetățenilor din stânga Nistrului și vom face tot posibilul ca procesul de reintegrare și de implementare a fondului să-și atingă obiectivul’, a declarat Valeriu Chiveri.
În declarația sa pentru presă, vicepremierul pentru reintegrare s-a referit și la situația economică din regiune.
‘La Tiraspol persistă o constantă previzibilă: orice s-ar întâmpla în regiune, responsabilitatea se pune pe seama Chișinăului. De situația economică este vinovat Chișinăul, de restanțele la pensii și salarii, de dificultățile privind asigurarea regiunii cu gaze. Deci trebuie să ai un talent deosebit pentru a beneficia de resurse energetice gratuite și să aduci economia regiunii într-o situație atât de precară. Iar, în același timp, să explici această situație prin factori din afara raioanelor de est. Cetățenii din regiune urmăresc această situație și adresează întrebări despre cum s-a putut ajunge la o asemenea gestionare a lucrurilor, încât situația economică să fie atât de precară, și cine este responsabil de acest lucru’, a punctat Valeriu Chiveri.
Ultima reuniune în formatul ‘1+1’ s-a desfășurat pe 16 aprilie. Formatul implică discuții directe între negociatorii-șefi ai Chișinăului și Tiraspolului cu privire la soluționarea problemelor curente, inclusiv aspecte sociale, economice și educaționale, notează Radio Chișinău.


