Comitetul Internațional Olimpic va alege gazda Jocurilor Olimpice de vară din 2036, următoarea ediție a Jocurilor care va fi atribuită, ‘la mijlocul anului 2029’, printr-o nouă procedură, a anunțat miercuri Kolinda Grabar-Kitarovic, responsabilă în cadrul CIO, transmite AFP.
Organizația olimpică reintroduce ‘un calendar’ cu trei etape, de la dialogul confidențial cu statele interesate până la ajustările finale cu una sau mai multe ‘gazde preferate’, reformând astfel procedura de desemnare utilizată pentru Jocurile Olimpice din 2030, 2032 și 2034, a continuat fosta președintă a Croației în fața celor aproximativ o sută de membri ai CIO reuniți la Lausanne pentru a 146-a Sesiune a acestui for.
AGERPRES (AS/redactor: Mircea Lazaroniu; editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)


