Președintele AUR, George Simion, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că fără formațiunea sa politică nu se poate forma un guvern.
‘AUR a venit în fața lui Nicușor Dan cu o propunere de ieșire din criză și cu o propunere de premier’, a spus el.
Simion a susținut că AUR este singurul partid care a respectat voința românilor și că perioada scursă după demiterea guvernului Bolojan a reprezentat ‘o lună pierdută’.
‘A fost o lună pierdută, pentru că nu am fost ascultați. Am avut dreptate în tot ce am spus’, a afirmat el.
Simion a spus că președintele ‘s-a încăpățânat să încalce voința democratică, Constituția’, făcând desemnări în funcție de ‘voința personală’.
Liderul AUR a spus că este luată în considerare inclusiv demiterea președintelui țării.
Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO


