Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, estimează că viitorul Guvern va fi unul minoritar.
Potrivit acestuia, trebuie găsită o soluție în care forțele politice pro-euroatlantice, ‘chiar dacă nu se iubesc’, să poată să sprijine un executiv.
‘Eu aș fi preferat să nu fie minoritar, dar probabil că va fi minoritar, la cum arată lucrurile acum. (…) Avem nevoie de un guvern pro-occidental și avem nevoie de un guvern care să ducă la capăt proiecte pe care le-am început cu ani în urmă și care, altfel, riscă să ne lase într-o situație neplăcută’, a spus el, în cadrul unei conferințe de presă la Palatul Cotroceni, după consultările cu președintele Nicușor Dan.
Pambuccian a apreciat că garantul acestui proces trebuie să fie ‘în mod obligatoriu’ președintele României, care să se implice în medierea care să aducă membrii fostei coaliții într-o construcție de sprijin a guvernului.
‘Ca să fie sprijinit de toate fostele componente ale fostei coaliții, ar trebui un nou acord de coaliție și ar trebui să existe un agrement pe un program de guvernare nou, ținând cont de lucrurile care au fost bune și de lucrurile care nu au funcționat’, a spus el.
Potrivit lui Pambuccian, președintele Nicușor Dan are obligația de a se implica în medierea dintre partide.
‘O să fie foarte greu dacă lăsăm partidele, așa, ca niște atomi care încearcă să formeze o moleculă, dar dintr-un joc al întâmplării să reușească lucrul acesta. E nevoie de medierea dânsului’, a afirmat Pambuccian.
Citeşte şi:
LIVE UPDATE Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, marți, pentru desemnarea unui premier


