Președintele Nicușor Dan discută, marți, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții UDMR, în cadrul noilor consultări convocate de șeful statului cu partidele parlamentare pentru a desemna un candidat la funcția de premier.
Din delegația UDMR fac parte liderul formațiunii, Hunor Kelemen, cei doi lideri de grup, Csoma Botond și Túrós Lorand, președinta CRU, Rozália Biró, și ministrul interimar al Dezvoltării, Cseke Attila.
Urmează la consultări Grupul parlamentar al minorităților naționale, S.O.S. România, POT, Grupul parlamentar Uniți pentru România, Grupul parlamentar PACE – Întâi România și parlamentarii neafiliați.
Noile consultări vin după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a picat luni la vot în Parlament. Adrian Veștea a fost a doua propunere de premier făcută de Nicușor Dan, după ce Eugen Tomac și-a depus mandatul.


