Liderul nord-coreean, Kim Jong Un, a declarat că exercitarea poziţiei ţării ca stat nuclear este singura modalitate de a face faţă unei situaţii de securitate globală imprevizibile şi complicate, a relatat, marţi, agenţia de ştiri de stat KCNA, citată de Reuters.
„Incidente şi evenimente de neimaginat, uimitoare” au loc din cauza lăcomiei „gangstereşti” a forţelor hegemonice, ceea ce face ca confruntările din întreaga lume să fie mai violente, a spus Kim, dând vina pe SUA pentru agravarea vărsării de sânge în Europa şi Orientul Mijlociu.
Kim a vorbit la o reuniune a Comitetului Central al Partidului Muncitorilor, aflat la guvernare, care a început sâmbătă şi s-a încheiat luni, a declarat KCNA.
Kim a acuzat SUA şi Coreea de Sud că îngreunează situaţia de securitate din Peninsula Coreeană prin modernizarea constantă a poziţiei lor nucleare combinate, al cărei unic scop, a spus el, este de a ataca Coreea de Nord.
„Extinderea şi consolidarea constantă a forţelor nucleare… şi exercitarea temeinică a poziţiei unui stat posesor de arme nucleare reprezintă cea mai corectă şi unică modalitate de a face faţă activ şi cu încredere situaţiei militare şi politice internaţionale imprevizibile care se complică în multiple moduri”, a spus el, conform KCNA.
KCNA nu a oferit detalii despre acţiunile specifice privind arsenalul nuclear al ţării care ar putea fi întreprinse.
Kim a ordonat, de asemenea, acumularea de arme convenţionale şi accelerarea construcţiei unui crucişător cu rachete ghidate strategice de 10.000 de tone, a declarat KCNA.
Coreea de Nord a sfidat o serie de sancţiuni impuse atât de Naţiunile Unite, cât şi de SUA între 2006 şi 2017, care interziceau Phenianului să dezvolte arme nucleare şi rachete balistice pentru a le lansa. Poziţia sa a alarmat puterile regionale.
Coreea de Nord s-a declarat stat nuclear şi a anunţat că nimic nu îi va convinge să renunţe la armele atomice, în ciuda anilor de eforturi diplomatice ale SUA, Chinei şi Coreei de Sud.



