Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, spune că în UDMR nu s-a discutat despre un vot pentru guvernul PSD, el arătând că au o propunere de premier împreună cu colegii de la PNL şi USR şi aşteaptă ca Nicuşor Dan să facă o desemnare. Liderul deputaţilor UDMR a mai spus că blocajul vine de la PSD, pentru că nu au acceptat rotativa la guvernare şi a apreciat că se va convoca o sesiune extraordinară pentru votarea unui nou guvern. Nu cred că până marţi putem ajunge la investirea guvernului, a mai spus Csoma Botond.
Csoma Botod a fost întrebat la Digi24 dacă UDMR ar vota un guvern PSD.
”Eu nu înţeleg de unde a apărut această informaţie. Nu am discutat absolut nimic despre acest subiect la noi în partid. Avem o propunere de premier împreună cu colegii de la PNL şi USR în persoana domnului Siegfried Mureşan şi aşteptăm ca domnul Nicuşor Dan să facă o desemnare. Pentru că asta este întrebarea momentului, care va fi desemnarea, pe cine va desemna preşedintele Nicuşor Dan”, a spus purtătorul de cuvânt al UDMR.
Deputatul UDMR a admis că liderii partidelor nu s-au înţeles la Palatul Cotroceni.
”Aşa e, nu ne-am înţeles, pentru că Partidul Social-Democrat nu a acceptat această idee a rotativei, dar mai sunt zile şi eu sper că ne vom înţelege”, a subliniat Csoma Botond.
El a mai afirmat că ”cea mai mare problemă a fost că colegii de la Partidul Social-Democrat nu au acceptat ideea de a avea un acord reciproc”.
”Deci, să avem un acord pe măsurile de guvernare, şi indiferent cine va merge la Palatul Victoria, că merge guvernul minoritar PNL-USR-UDMR, sau dacă merge guvernul monocolor format din Partidul Social-Democrat, va aplica aceleaşi măsuri pe care le-am agrea, într-un eventual acord. Aici a fost cea mai mare problemă”, a menţionat Csoma Botond, el adăugând că sunt chestiuni transparente despre PNRR, despre SAFE, despre legea salarizării unice, unde este o problemă mai complicată.
”Partidul Social-Democrat a susţinut că doreşte autonomie totală în privinţa programului de guvernare şi n-a acceptat această reciprocitate în privinţa unui acord de guvernare”, a spus deputatul UDMR.
Potrivit lui Csoma Botond, ”problema a fost că nu s-au putut pune de acord asupra unui program de guvernare asumat de toate partidele din fosta coaliţie”.
Csoma Botond a menţionat că UDMR nu se agaţă de putere.
”Noi sigur nu ne agaţăm de putere, chiar am discutat în aceste zile cu miniştrii, cu domnul Cseke Attila şi cu domnul Tanczos Barna, şi spuneau că nu are nicio logică să avem acest guvern intermiar pe termen lung, pentru că nu poţi să faci nimic. Ai mâinile legate. Deci, din partea noastră, 100% nu există această doleanţă să rămânem acolo lipiţi de fotoliile ministeriale. Nu ştiu la celelalte partide cum funcţionează acest lucru, dar noi sigur nu vrem, pentru că ne-au spus şi miniştrii noştri din guvern, că acest guvern interimar are, de fapt, mâinile şi picioarele legate, nu poate să facă absolut nimic”, a subliniat el.
Potrivit lui Csoma Botond, blocajul vine de la PSD.
”Eu aşa cred, că blocajul vine de la Partidul Social-Democrat. N-a acceptat nici ideea să avem o rotativă, în sensul ca guvernul minoritar, format din PNL, USR şi UDT, să înceapă rotativa şi în aprilie sau în vara anului viitor, să vină Partidul Social-Democrat. Nici acest lucru n-a fost acceptat de Partidul Social-Democrat”, a completat el.
”În acest moment, asta este situaţia, este un blocaj, din acest punct de vedere”, a spus el.
Csoma Botond a confirmat şi că este posibilă convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului.
”Eu cred că se va convoca o sesiune extraordinară, pentru că ultima zi e marţi, din sesiunea ordinară. Deci, 1 iulie e deja vacanţa parlamentară, deci eu cred că se va convoca. Nu cred că până marţi putem ajunge la investirea guvernului”, a arătat deputatul UDMR.



