Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, a declarat duminică, despre blocajul privind desemnarea premierului, că vor fi discuţii noi, mâine, el arătând că preşedintele Nicuşor Dan le-a spus să meargă la el când au un acord, şi îl poate înţelege că este mâhnit şi nu îi place această situaţie. Deputatul UDMR a mai spus că, dacă vor merge cu acest limbaj dur şi cu liniile roşii, nu vom avea guvern nici anul viitor. Despre alegerile anticipate, el a menţionat că nu rezolvă problema de fond şi că ar fi doar în beneficiul AUR, care va creşte, în schimb tot la un acord ar trebui să ajungă partidele care au format fosta coaliţie.
“Vor fi discuţii noi, mâine. Domnul Nicuşor Dan are această părere să mergem la dânsul când avem un acord. Eu asta am înţeles. Eu nu am fost prezent la acea discuţie care a avut loc la Palatul Cotroceni, dar, din câte am înţeles, domnul Nicuşor Dan aşteaptă un acord din partea partidelor politice, care să reflecte o majoritate în Parlamentul României, majoritate necesară pentru învestirea guvernului”, a spus liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond, la Digi24.
Despre mesajul transmis de preşedintele Nicuşor Dan, după discuţia cu liderii politici, la Cotroceni, că se contura o majoritate pentru un guvern PSD şi că PNL s-a răzgândit, Csoma Botond a precizat că “Nicuşor Dan a făcut o apreciere de natură politică”.
“Nu vreau să comentez această declaraţie a dânsului, poate că e puţin supărat că nu s-a conturat încă o majoritate în Parlamentul României. Şi dânsul vrea un guvern şi ştie că numai partidele politice pot să contureze şi pot forma o majoritate care e necesară pentru învestirea guvernului. Deci pot să-l înţeleg dintr-un punct de vedere şi pe domnul Nicuşor Dan, că este mâhnit şi nu-i place această situaţie”, a subliniat deputatul UDMR.
Csoma Botond a menţionat că “nu ar spune chiar că e dincolo de mandatul lui această declaraţie dar nu este chiar într-o cheie constituţională”.
“Dacă mergem numai cu acest limbaj dur şi cu liniile roşii pe care le avem, nu vom avea guvern nici anul viitor”, a afirmat Csoma Botond.
Despre scenariul alegerilor anticipate, liderul deputaţilor UDMR a arătat că nu am avut niciodată în România postdecembristă alegeri anticipate dar asta nu înseamnă că acum nu putem avea alegeri anticipate.
“Ştiţi care e problema? După părerea mea, şi dacă am avea alegeri anticipate, nu ar schimba în mod substanţial raportul de forţe între partidele pro-europene. Deci, cred că această fragmentare ar rămâne şi tot la un acord ar trebui să ajungem între aceste partide care au format fosta coaliţie”, a subliniat Csoma Botond.
El a explicat că AUR ar creşte şi ar fi în beneficiul AUR să avem alegeri anticipate, dar pe cealaltă parte a scenei politice nu crede că am avea schimbări majore în privinţa rezultatelor, a procentului fiecărui partid, şi tot la această fragmentare s-ar ajunge şi tot ar trebui să se ajungă la un compromis între aceste patru partide.
“Deci, în această ordine de idei, nu cred că alegerile anticipate ar reprezenta o soluţie viabilă, în acest sens. Cred că nu ar rezolva problema de fond”, a mai spus el.



