Reprezentativa Columbiei s-a calificat în 16-imi la Cupa Mondială, după ce a învins, miercuri dimineaţă, scor 1-0, selecţionata RD Congo, în etapa a doua a grupei K a competiţiei.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Daniel Munoz, în minutul 76.
Meciul s-a disputat la Guadalajara.
Columbia: Vargas – Mojica, Lucumi, Sanchez, Munoz – Arias (Rios – 77), Lerma, Puerta – Diaz, Suarez (Cordoba – 58), Rodriguez (Quintero – 58). Selecţioner: Nestor Lorenzo.
RD Congo: Mpasi – Masuaku (J. Kayembe – 72), Kapuadi, Tuanzebe, Mbemba, Wan-Bissaka – E. Kayembe (Pickel – 72), Moutoussamy (Mbuku – 82), Mukau (Sadiki – 46) – Bakambu (Banza – 57), Wissa. Selecţioner: Sebastien Desabre.
Meciul a fost arbitrat de italianul Maurizio Mariani.
În ultima etapă a grupei K, la 26 iunie, de la ora 02.30, Columbia va întâlni Portugalia, iar RD Congo va evolua cu Uzbekistan.
În clasament, Columbia are 6 puncte, urmată de Portugalia, cu 4 puncte, RD Congo şi Uzbekistan cu câte un punct.



