Marocul a „intrat într-o altă dimensiune” şi „trebuie să ţintească titlul”, a declarat selecţionerul Mohamed Ouahbi după calificarea de miercuri 16-imile Cupei Mondiale, asigurată printr-o victorie cu 4-2 asupra Haiti.
„Cum vom atinge acest obiectiv? Dând 200% în fiecare meci şi pregătindu-ne cât mai temeinic posibil”, a explicat el.
După victoria cu 4-2 împotriva celor din Haiti, el crede că formaţia sa a avut statistici foarte bune. „Am avut posesia; ei au reuşit doar două şuturi, iar asta a dus la două goluri”, a continuat el.
„A fost un meci de tranziţie; nu aveau nimic de pierdut. Au jucat mingi lungi, iar noi am făcut lucrurile bine. Trebuia doar să gestionăm mai bine tranziţiile”, a observat antrenorul.
„Nu am mustrat pe nimeni pentru că am simţit că echipa mea era dedicată şi unită”, a insistat el, când a fost întrebat despre prestaţia lui Brahim Diaz. „Este un jucător foarte talentat; va contribui mult la echipă.”
CITEȘTE ȘI Cupa Mondială 2026: Marocul a învins Haiti, scor 4-2, şi a acces în 16-imi 


