in

Dirk Kuyt, fost atacant al echipei Liverpool, a fost numit antrenor secund la Fenerbahçe

Dirk Kuyt, fost atacant al echipei Liverpool, a fost numit antrenor secund la Fenerbahçe

Clubul Fenerbahçe a anunţat, miercuri, numirea olandezului Dirk Kuyt în funcţia de antrenor secund. Fostul atacant al echipei Liverpool a mai activat la clubul turc între 2012 şi 2015.

Dirk Kuyt închide cercul. După ce a purtat tricoul lui Fenerbahçe timp de trei sezoane (2012-2015), internaţionalul olandez (104 selecţii, 20 de goluri) a fost numit miercuri antrenor secund al clubului turc. Acolo a câştigat o Cupă a Turciei (2013), precum şi campionatul (2014). Fostul jucător al echipei Liverpool (2006-2012) şi al echipei Feyenoord (2003-2006 şi 2015-2017) şi-a început cariera de antrenor în 2017, imediat după ce a agăţat ghetele în cui.

În vârstă de 45 de ani, Kuyt a antrenat echipa U19 a clubului Feyenoord, precum şi cluburi din divizia a doua belgiană şi olandeză. Experienţa sa la Fenerbahçe va fi astfel prima sa experienţă la o echipă din prima divizie. „Dirk Kuyt, care a jucat un rol decisiv în câştigarea titlului de campion de către clubul nostru pe parcursul carierei sale de fotbalist şi care a ştiut să câştige afecţiunea şi admiraţia suporterilor noştri graţie profesionalismului, muncii asidue şi spiritului său de luptător, s-a întors acasă”, a scris clubul din Istanbul.

Kuyt va fi secundul lui Ismail Kartal, un alt fost jucător al clubului care a antrenat numeroase echipe din Turcia, printre care şi Fenerbahçe de trei ori. 

viewscnt

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Medicul Bogdan Popescu: Intervenţiile minim invazive ocupă cam mai mult de 90% din aportul nostru în orice tip de patologie

Medicul Bogdan Popescu: Intervenţiile minim invazive ocupă cam mai mult de 90% din aportul nostru în orice tip de patologie

Un copil de 10 ani care traversa un drum public pe bicicletă a fost lovit de o maşină, pe o stradă din Dumbrăviţa, localitate aflată lângă Timişoara. El a fost dus de urgenţă la spital.

Un copil de 10 ani care traversa un drum public pe bicicletă a fost lovit de o maşină, pe o stradă din Dumbrăviţa, localitate aflată lângă Timişoara. El a fost dus de urgenţă la spital.