Pompierii au intervenit, marți, în 16 localități din județele Argeș, Caraș Severin, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu și Timiș pentru înlăturarea efectelor produse de furtuni, informează Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).

La nivelul a două localități din județul Dolj au fost evacuate preventiv 22 persoane din zonele afectate de manifestarea fenomenelor meteorologice.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a decis suplimentarea forțelor de la ISU Dolj cu două autocamioane de intervenție, două autospeciale de primă intervenție și comandă, 6 motopompe și 12 cadre din cadrul ISU Argeș.

Marți seara erau în derulare intervenții în trei localități din județul Dolj pentru evacuarea apei din curți și de pe străzi.

Totodată, în cursul zilei de marți forțele de intervenție au acționat, în total în cele șapte județe menționate, pentru evacuarea apei din două case, 39 curți, 12 beciuri/subsoluri, o anexă, 16 străzi, pentru îndepărtarea unor elemente de construcție de la două imobile și pentru degajarea a 13 copaci prăbușiți pe carosabil, fiind avariat un autovehicul, precizează sursa citată.
Structurile Ministerului Afacerilor Interne monitorizează permanent evoluția situației operative și sunt pregătite să intervină pentru protejarea populației și limitarea efectelor generate de fenomenele meteorologice prognozate, mai menționează comunicatul DSU.


