Pompierii au intervenit în 21 de localități din opt județe, în ultimele 24 de ore, pentru evacuarea apei din case, curți și beciuri, precum și pentru îndepărtarea copacilor căzuți în urma fenomenelor hidrometeorologice periculoase.
Au fost înregistrate efecte în 21 localități din opt județe – Caraș Severin, Covasna, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu, Sălaș și Timiș, unde s-a intervenit pentru evacuarea apei din 28 case, 23 curți, 78 beciuri/subsoluri și pentru degajarea a 25 copaci prăbușiți, fiind avariate 13 autoturisme, informează Biroul de presă al Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU).
Potrivit sursei citate, perioadele marcate de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ vor continua marți, fiind emis un Cod Galben valabil pentru intervalul orar 12:00-21:00.
‘Astfel, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50-70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1-3 cm). În intervale scurte de timp (1-3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15-25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 30-40 l/mp’, arată sursa citată.


