Subiectele de la proba de Limba și literatura română din cadrul Evaluării naționale 2026 au fost echilibrate și accesibile, însă nota maximă va fi obținută de elevii care au demonstrat consecvență, atenție și stăpânire de sine pe parcursul examenului, a declarat luni, pentru AGERPRES, prof. dr. Claudia Andreea Lefter, profesoară de Limba și literatura română la Liceul Teoretic ‘Dimitrie Cantemir’ Iași.
Potrivit acesteia, adevărata provocare a primei probe a Evaluării naționale nu a constat în dificultatea subiectelor, ci în capacitatea elevilor de a evita greșelile mici, în special la exercițiile de gramatică.
‘Zece e nota supremă pe care și-o doresc cei mai mulți dintre elevi, însă departajarea se va face bazându-ne pe atenția și implicarea fiecărui elev în parte. Ne dorim ce e mai bine pentru elevii noștri și le dorim să ajungă la un nivel maxim’, a declarat prof.dr. Claudia Andreea Lefter.
Aceasta susține că subiectele au fost bine calibrate și nu au conținut cerințe care să îi pună în dificultate pe elevii care s-au pregătit constant pe parcursul anului școlar.
‘Subiectele au fost echilibrate. Mă așteptam la un subiect mai dificil, inclusiv în zona textului poetic, mesajul textului poetic, însă nu a fost cazul. Cred că notele vor fi foarte mari. Se va pune accentul pe cât de atent a fost elevul în momentul în care a reușit să rezolve exercițiile de la gramatică’, a explicat Claudia Andreea Lefter.
În opinia sa, exercițiile de gramatică au fost cele care pot face diferența între notele foarte bune și cele excelente. Este vorba în special despre itemii 5, 6, 7 și 8, unde elevii au fost nevoiți să fie foarte atenți la detalii.
‘Nu au fost exerciții foarte dificile. Se bazau foarte mult pe atenția și ancorarea lor în exercițiu. Elevul care a lucrat pe tot parcursul anului și care a fost notat cu peste 8,50 la simulările organizate la nivel județean și național va lua fără doar și poate peste 8,50-9,00 și la Evaluarea națională. Se va pune problema cât de atent a fost elevul în momentul în care a reușit să rezolve exercițiile de la gramatică, mai ales exercițiile 5, 6, 7 și 8. Acelea ar putea crea anumite dificultăți, dar nu cred că majore. E vorba de 50-80 de sutimi’, a precizat profesoara.
În același timp, cadrul didactic consideră că rezultatele finale vor reflecta în mare măsură munca depusă pe termen lung și nu performanța de moment.
‘Diferența o va face un copil care a muncit în mod constant, nu neapărat un elev genial, ci un copil care a muncit, a fost atent, a avut exercițiul lucrului de la clasă și de acasă, implicarea și puterea de a-și stăpâni emoțiile’, a concluzionat prof. dr. Claudia Andreea Lefter. AGEPRES/(A – autor: Daniela Malache, editor: George Onea, editor online: Ada Vîlceanu)


