Federația Română de Handbal (FRH) a stabilit, marți, prin tragere la sorți, programul ediției 2026-2027 a ligii naționale la feminin și masculin.
Tragerea la sorți a fost efectuată de noul președinte al FRH, Bogdan Voina, în prezența câtorva reprezentanți ai cluburilor din cele două ligi.
În ediția 2026-2027, Liga Națională feminină va fi formată din 14 echipe, prima etapă programând meciuri precum cele dintre campioana CS Gloria Bistrița și nou-promovata CSM Iași 2020 sau dintre CS Rapid București – CSM București.
Programul partidelor din prima etapă a Ligii Naționale la handbal feminin, este următorul:
SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare
CS HC Zalău – CSM Corona Brașov
CS Gloria Bistrița – CSM Iași 2020
SCM Universitatea Craiova – CSM Slatina
CS Rapid București – CSM București
CSU Știința București – HC Dunărea Brăila
CSM Târgu Jiu – CSM Târgu Mureș
La masculin, Liga Națională are la start doar 13 echipe după retragerea formației CSM Sighișoara din competiție. Printre meciurile din prima etapă a următorului sezon se numără CS Dinamo București – CSM Constanța și CSA Steaua București – CSM București.
Liga Națională la handbal masculin – etapa 1:
CS Dinamo București – CSM Constanța
CSM Vaslui – SCM Politehnica Timișoara
CSO Teutonii Ghimbav – CS Minaur Baia Mare
ACS HC Buzău 2012 – AHC Potaissa Turda
CS Medgidia – CSU Cluj-Napoca
CSA Steaua București – CSM București.
CSU Suceava – stă
Cel mai probabil, Liga Națională la feminin va debuta la 29-30 august, în timp ce la masculin în 4-6 septembrie.
AGERPRES (A, AS-redactor: Marius Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)


