Atletico Madrid va depune o plângere la FIFA împotriva Barcelonei pentru că a negociat cu atacantul argentinian Julian Alvarez, care se află sub contract în vigoare în perioada protejată, după cum a explicat pentru EFE Miguel Angel Gil Marin, directorul executiv al clubului ”rojiblanco”.
Responsabilitatea noastră este să apărăm interesele lui Atletico Madrid și de aceea vom depune o plângere la FIFA împotriva Barcelonei pentru negocierea cu un jucător cu un contract în vigoare în perioada protejată”, a spus directorul madrilen.
Atletico a reacționat după declarațiile făcute de Alvarez la finalul meciului Argentina-Austria (2-0) de la Cupa Mondială 2026. În ele, atacantul a subliniat: ”Cred că cel mai bun lucru pentru toată lumea este un transfer. Vreau să-mi îndeplinesc visul.”
Atletico și-a exprimat în repetate rânduri intenția de a nu-l vinde pe Julian Alvarez, cu un contract în vigoare până la 30 iunie 2030 și o clauză de reziliere de 500 de milioane de euro. Clubul din Madrid a denunțat deja, pe 29 mai, într-o declarație pe rețelele sale de socializare, o ”campanie de hărțuire și demolare” în ”ultimele luni” la adresa atacantului argentinian din partea Barcelonei.
”Scurgeri interesate, știri false, lipsă continuă de respect, versiunea catalană a mașinăriilor care inventează benzi desenate, apeluri înaintea confruntărilor directe… Dar bineînțeles, nici nu ne-ar trece prin cap nici să-l avem pe vicepreședintele arbitrilor pe statul de plată, nici să apelăm la favoruri politice pentru înscrierea jucătorilor. Respect și vaori”, a publicat apoi entitatea din Madrid prin contul său oficial pe X.
Conform presei, Atletico Madrid a respins deja o ofertă de 150 de milioane de euro de la concitadina Real.


