Fostul fotbalist Ciprian Deac, instalat în funcția de vicepreședinte al clubului CFR Cluj după retragerea din activitate, a declarat, vineri, că primul obiectiv al echipei în noul sezon este calificarea în grupele Conference League.
‘Sper ca echipa când începe campionatul să fie într-un ritm foarte bun. Ne dorim ca și în cupele europene să trecem multe tururi, pentru că ăsta este primul obiectiv, să ajungem în grupele Conference League’, a spus el.
Deac a explicat că în noua postură va avea multe de învățat de la președintele Iuliu Mureșan.
‘Decizia de a mă lăsa de fotbal a fost luată cu un an înainte. Am încercat să mă pregătesc, dar una e socoteala de acasă și alta e cea din târg. Eu sunt pregătit pentru funcția pe care o ocup acum, am lângă mine un om (n.r. – președintele Iuliu Mureșan) care are multă experiență de la care am mult de învățat’, a afirmat fostul fotbalist.
El a participat la tragerea la sorți a programului Superligii, ediția 2026-2027.
‘Este o experiență pentru mine să particip la un astfel de eveniment. Sper că a fost o tragere la sorți așa cum și-au dorit toți conducătorii de cluburi. Eu zic că este o tragere bună și pentru CFR Cluj, dar o să vedem după primele rezultate dacă a fost bine sau nu’, a precizat Deac.
CFR Cluj va juca în prima etapă a sezonului 2026-2027 al Superligii de fotbal în deplasare cu Oțelul Galați, în weekendul 18-19 iulie, potrivit tragerii la sorți efectuate, vineri, la Hotelul Marriott din Capitală.
Noul sezon competițional va debuta pe 12 iulie, cu Supercupa României, care se va disputa la Craiova, între Universitatea Craiova și Universitatea Cluj.
AGERPRES (A, AS-redactor: Marius Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)


