Ambasadorul iranian pe lângă Oficiul Națiunilor Unite (ONU) de la Geneva, Ali Bahraini, a criticat miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, tratamentul aplicat echipei naționale de fotbal a țării sale din partea Statelor Unite la actuala Cupă Mondială, deși a subliniat că acest lucru nu a împiedicat echipa să aibă performanțe bune în turneu, informează EFE.
‘Statele Unite și-au folosit toate obligațiile față de diferitele echipe pentru a exercita presiune asupra echipei noastre’, a declarat el, amintind că SUA au avut nevoie de mult timp pentru a elibera vize și a refuzat să le elibereze unor jucători și membri ai staff-ului tehnic.
‘Prezența Iranului la Cupa Mondială a devenit mai mult decât o simplă chestiune sportivă din diverse motive, inclusiv comportamentul inadecvat al Statelor Unite’, a deplâns el.
El a recunoscut că FIFA a încercat să medieze cu Statele Unite pentru a evita aceste probleme, dar ‘Statele Unite nu au acceptat ceea ce li s-a cerut să facă’.
De asemenea, oficialul iranian a subliniat faptul că echipa națională a Iranului nu a putut locui în Statele Unite în timpul Cupei Mondiale – practic, pot fi pe teritoriul american doar în zilele de meci, înainte de a se întoarce la baza lor din Mexic – deși acest lucru nu a împiedicat echipa să ‘joace foarte bine’.
‘Au fost foarte puternici, demonstrând solidaritate, determinare și dorința de a oferi o performanță bună la Cupa Mondială. Asta așteaptă poporul iranian de la ei, deoarece autoritățile le-au spus că trebuie să fie simbolul forței și rezistenței Iranului’, a declarat ambasadorul.
Selecționata Iranului a remizat, 0-0, duminică cu Belgia, în Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal, găzduită de Statele Unite, Mexic și Canada, după ce în meciul de debut a terminat la egalitate, 2-2, cu Noua Zeelandă.
În ultimul său meci din grupă, pe 27 iunie, Iranul va primi replica Egiptului.
AGERPRES (AS/redactor: Vlad Constantinescu, editor: Ciobanu Teodor,editor online: Adrian Dădârlat)


