in

Fotbal – CM 2026: Ambasadorul iranian la ONU condamnă tratamentul aplicat de SUA echipei Iranului

Fotbal – CM 2026: Ambasadorul iranian la ONU condamnă tratamentul aplicat de SUA echipei Iranului

Ambasadorul iranian pe lângă Oficiul Națiunilor Unite (ONU) de la Geneva, Ali Bahraini, a criticat miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, tratamentul aplicat echipei naționale de fotbal a țării sale din partea Statelor Unite la actuala Cupă Mondială, deși a subliniat că acest lucru nu a împiedicat echipa să aibă performanțe bune în turneu, informează EFE.

‘Statele Unite și-au folosit toate obligațiile față de diferitele echipe pentru a exercita presiune asupra echipei noastre’, a declarat el, amintind că SUA au avut nevoie de mult timp pentru a elibera vize și a refuzat să le elibereze unor jucători și membri ai staff-ului tehnic.

‘Prezența Iranului la Cupa Mondială a devenit mai mult decât o simplă chestiune sportivă din diverse motive, inclusiv comportamentul inadecvat al Statelor Unite’, a deplâns el.

El a recunoscut că FIFA a încercat să medieze cu Statele Unite pentru a evita aceste probleme, dar ‘Statele Unite nu au acceptat ceea ce li s-a cerut să facă’.

De asemenea, oficialul iranian a subliniat faptul că echipa națională a Iranului nu a putut locui în Statele Unite în timpul Cupei Mondiale – practic, pot fi pe teritoriul american doar în zilele de meci, înainte de a se întoarce la baza lor din Mexic – deși acest lucru nu a împiedicat echipa să ‘joace foarte bine’.

‘Au fost foarte puternici, demonstrând solidaritate, determinare și dorința de a oferi o performanță bună la Cupa Mondială. Asta așteaptă poporul iranian de la ei, deoarece autoritățile le-au spus că trebuie să fie simbolul forței și rezistenței Iranului’, a declarat ambasadorul.

Selecționata Iranului a remizat, 0-0, duminică cu Belgia, în Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal, găzduită de Statele Unite, Mexic și Canada, după ce în meciul de debut a terminat la egalitate, 2-2, cu Noua Zeelandă.

În ultimul său meci din grupă, pe 27 iunie, Iranul va primi replica Egiptului.
AGERPRES (AS/redactor: Vlad Constantinescu, editor: Ciobanu Teodor,editor online: Adrian Dădârlat)

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Consultări la Cotroceni/ Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Consultări la Cotroceni/ Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Iranul vrea să păstreze controlul Strâmtorii Ormuz, după încheierea rundei de negocieri, inclusiv tehnice, cu SUA în Elveţia. Acord în vederea deblocării unor active de 12 mld. $ în două tranşe. Teheranul nu confirmă că a acceptat să primească din nou ins

Iranul vrea să păstreze controlul Strâmtorii Ormuz, după încheierea rundei de negocieri, inclusiv tehnice, cu SUA în Elveţia. Acord în vederea deblocării unor active de 12 mld. $ în două tranşe. Teheranul nu confirmă că a acceptat să primească din nou ins