Antrenorul echipei Panama, danezul Thomas Christiansen, speră că performanțele entuziaste ale jucătorilor săi de la Cupa Mondială vor deschide uși către oportunități mai bune, după ce speranțele echipei de a progresa la Cupa Mondială au fost spulberate de o înfrângere cu 1-0 în fața Croației la Toronto, scrie Reuters.
Panama, învinsă marți în Grupa L cu 1-0 după golul lui croatului Ante Budimir (54), va părăsi competiția.
”Cred că trebuie să-i felicităm și să fim mândri de modul în care Panama a jucat împotriva unei puteri mondiale precum Croația, a declarat Christiansen reporterilor prin intermediul unui traducător. Sunt sigur că oamenii și-au dat seama că Panama are jucători grozavi și sperăm că li se vor deschide uși pentru a juca în ligi mai bune și la echipe mai bune. Acești jucători, după aceste două meciuri de la Cupa Mondială, nu vor mai fi unde sunt”.
Panama este în căutarea primelor puncte după ce a pierdut toate cele trei meciuri din precedenta sa participare la Cupa Mondială din 2018.
După ce a jucat două meciuri la Toronto, Panama va călători în Statele Unite pentru a încheia campania împotriva Angliei.
Christiansen a lăudat în mod special ospitalitatea Canadei, spunând că echipa a fost tratată bine: ”A fost uimitor, gazda de aici, din Canada, în special din Toronto”.
Fundașul panamez Amir Murillo a deplâns marți că Panama a fost eliminată de la Cupa Mondială după două meciuri în care, în opinia sa, merita mai mult: ”Privind în urmă la cele două meciuri, poate că meritam puțin mai mult. Sunt genul acela de meciuri în care simți că domini, în care poți marca un gol, dar apoi ei au o ocazie, marchează și sunt echipe care nu au nevoie de atât de mult”.
Pe 28 iunie, în ultimul său meci, Panama va înfrunta Anglia.

