Echipa de fotbal FC Barcelona l-a transferat pe atacantul egiptean Hamza Abdelkarim cu un contract pe trei ani, a anunțat clubul din La Liga într-un comunicat emis marți, scrie Reuters.
Internaționalul în vârstă de 18 ani s-a alăturat Barcelonei sub formă de împrumut de la Al Ahly în perioada de transferuri de iarnă, cu opțiune de cumpărare la sfârșitul sezonului. Abdelkarim a marcat șase goluri în 11 apariții pentru echipa Under-19 a clubului.
‘FC Barcelona a informat Al Ahly că își exercită opțiunea de cumpărare pentru Hamza Abdelkarim. Atacantul egiptean se va alătura clubului cu titlu permanent și va semna un contract pentru următoarele trei sezoane, până la 30 iunie 2029’, se arată în comunicat.
Abdelkarim este în prezent cu echipa națională a Egiptului la Cupa Mondială 2026, unde a jucat în primele două meciuri, împotriva Belgiei și Noii Zeelande.
AGERPRES (AS/redactor: Mircea Lazaroniu; editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)


