Fotbal: Rayo Vallecano, cu Andrei Raţiu integralist, învingătoare în campionatul Spaniei

Echipa Rayo Vallecano, cu internaţionalul român Andrei Raţiu integralist, a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Deportivo Alaves, sâmbătă, într-un meci din etapa a 11-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Madrilenii au obţinut victoria în urma unui autogol al portarului oaspeţilor, Antonio Sivera, în minutul 80.

Andrei Raţiu a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren şi a ratat o mare ocazie de gol în finalul meciului, când a expediat mingea în bară (89).

De menţionat că gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 22, după eliminarea fundaşului ghanez Abdul Mumin.

Rayo Vallecano a urcat provizoriu pe locul al şaptelea al clasamentului, cu 16 puncte, după acest succes, în timp ce Alaves ocupă poziţia a 14-a, cu 10 puncte.

Rezultate:
Vineri

Espanyol Barcelona – Sevilla FC 0-2
A marcat: Lukebakio (20, 45).

Sâmbătă
Valladolid – Villareal 1-2
Au marcat: Sylla (60 – penalty), respectiv Barry (29), Ayoze Perez (84).

Rayo Vallecano – Deportivo Alaves 1-0
A marcat: Sivera (80 – autogol)..

Sâmbătă seara se dispută meciurile Las Palmas – Girona şi Real Madrid – FC Barcelona, în timp ce duminică sunt programate partidele Leganes – Celta Vigo, Getafe – Valencia, Betis Sevilla – Atletico Madrid şi Real Sociedad – Osasuna.

Etapa se va încheia luni, cu partida Mallorca – Athletic Bilbao.