Atacantul german Serge Gnabry a reluat antrenamentele cu mingea marți pe terenurile lui Bayern Munchen, a anunțat clubul, la două luni după ce fotbalistul a suferit o ruptură musculară la coapsa dreaptă care l-a făcut să rateze Cupa Mondială 2026, informează AFP.
Serge Gnabry a efectuat marți la prânz ‘o sesiune individuală de antrenament pe Saebener Strasse (sediul clubului). După câteva exerciții de alergare, jucătorul s-a antrenat și cu mingea’, a explicat Bayern pe site-ul său.
Accidentat pe 18 aprilie, Serge Gnabry (30 de ani) a ratat finalul sezonului lui Bayern, încheiat cu câștigarea campionatului și a Cupei Germaniei și o semifinală de Liga Campionilor, și a fost nevoit să renunțe la Cupa Mondială cu naționala Germaniei.
Presa germană estimase absența sa la o durată cuprinsă între două și patru luni.
Bayern își va relua antrenamentele pe 20 iulie. Supercupa Franz Beckenbauer împotriva Borussiei Dortmund va avea loc pe 22 august pe Westfalenstadion, iar Bundesliga se va relua o săptămână mai târziu.
AGERPRES (AS/redactor: Mircea Lazaroniu; editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)


