Fotbal: Vinicius ocupă locul secund în clasamentul golgheterilor Ligii Campionilor

Internaţionalul brazilian Vinicius Junior a reuşit un hat-trick pentru Real Madrid în victoria obţinută în faţa formaţiei Borussia Dortmund (scor 5-2), marţi seara în Liga Campionilor, graţie căruia a urcat pe locul secund în clasamentul golgheterilor acestei competiţii, dominat de englezul Harry Kane (Bayern Munchen).

Condusă cu 2-0 la pauză pe Santiago Bernabeu, Real Madrid a avut o revenire spectaculoasă în repriza secundă, pe parcursul căreia a marcat de cinci ori, prin Antonio Rudiger (60), Vinicius Junior (62, 86, 90+3) şi Lucas Vazquez (83).

Atacantul brazilian se află acum la un singur gol în spatele lui Harry Kane, care urmează să evolueze miercuri seara în partida pe care Bayern Munchen o va disputa în deplasare cu FC Barcelona, în cadrul etapei a treia din Champions League.

Clasamentul golgheterilor:
4 goluri: Kane (Bayern Munchen)
3 goluri: Vinicius Junior (Real Madrid), Adeyemi (Borussia Dortmund), Bynoe-Gittens (Borussia Dortmund), Guirassy (Borussia Dortmund), Sesko (RB Leipzig), Sima (Brest)
2 goluri: Akliouche (AS Monaco), Akturkoglu (Benfica Lisabona), Duran (Aston Villa), Gyokeres (Sporting Lisabona), Kairinen (Sparta Praga), Kokcu (Benfica), Lewandowski (FC Barcelona), Maeda (Celtic Glasgow), Minamino (AS Monaco), Olise (Bayern Munchen), Pulisic (AC Milan), Reijnders (AC Milan), Rudiger (Real Madrid), Vlahovic (Juventus Torino), Wirtz (Bayer Leverkusen).
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Ada Vîlceanu)