Președintele USR, Dominic Fritz, transmite că este nevoie urgent de consultări ‘transparente’, după ce Guvernul Veștea nu a întrunit votul majorității parlamentare.
El reiterează că USR este gata să facă parte dintr-un guvern minoritar.
‘După haosul iresponsabil și înjositor al acestor zile, acum avem nevoie urgent de consultări transparente, fără surprize și fără înțelegeri sub masă. USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar care să livreze în continuare reforme, curățenie și o viață mai bună’, a scris liderul USR, luni, pe Facebook.
Potrivit acestuia, cei care au încercat să convingă că au voturile necesare pentru învestirea Guvernului, iar apoi s-au umilit ‘în fața extremiștilor’ au dat dovadă de ‘dispreț’ față de români.
‘Și proști, și fuduli, dar mai ales fără niciun gând la cetățeni. Aroganța cu care au încercat să ne convingă zile întregi că au voturile, ca apoi să se umilească în fața extremiștilor pentru nimic, trădează fix același dispreț pentru români cu care au încercat să ne bage pe gât, sub steagul stabilității, Nordis, inflația și cutiile de pantofi cu bani. Cei mai mulți dintre noi sunt sătui de nedreptate și este atât de ușor să cadă pradă unor vorbe frumoase. După șase ani ca primar al Timișoarei, știu sigur că este nevoie de echipă dacă vrem să facem dreptate. Nu ne trebuie discursuri care sună bine, ci gesturi care repară. Miniștrii USR au dovedit că se poate’, adaugă Dominic Fritz.


