Județul Galați a beneficiat, în perioada 2021-2026, de investiții și lucrări de modernizare a infrastructurii principale de irigații în valoare de peste 100 de milioane de euro, iar suprafața pregătită pentru irigații a ajuns la aproximativ 115.000 de hectare, cel mai ridicat nivel din ultimii ani, informează directorul executiv al Filialei de Îmbunătățiri Funciare Galați din cadrul ANIF, Adrian Pîrvu.
‘Galațiul se află astăzi printre județele cu cele mai importante investiții și cele mai bune rezultate din România în domeniul irigațiilor. În perioada 2021-2026, la nivelul județului au fost realizate sau sunt în derulare investiții și lucrări de modernizare și reabilitare a infrastructurii principale de irigații în valoare de peste 100 de milioane de euro, una dintre cele mai dinamice perioade de dezvoltare a acestui sector. Aceste proiecte au contribuit la creșterea capacității sistemului de a răspunde nevoilor agricultorilor și la îmbunătățirea condițiilor de utilizare a infrastructurii de irigații’, a declarat Adrian Pîrvu, pentru AGERPRES.

El a adăugat că investițiile realizate în infrastructura principală de irigații au generat rezultate record la nivelul județului, atât în ceea ce privește suprafața pregătită pentru irigații, cât și interesul fermierilor pentru contractarea apei necesare culturilor agricole
‘Totodată, în această perioadă au fost înregistrate rezultate record în ceea ce privește suprafața pregătită pentru irigații, care a ajuns la aproximativ 115.000 de hectare, cel mai ridicat nivel din ultimii ani. De asemenea, suprafețele contractate pentru irigații au depășit constant pragul de 90.000 de hectare în fiecare an, ceea ce confirmă interesul și încrederea fermierilor în sistemul de irigații și în procesul de modernizare aflat în desfășurare’, a precizat directorul Filialei de Îmbunătățiri Funciare Galați.
Acesta a subliniat că dezvoltarea infrastructurii de irigații reprezintă un element esențial pentru adaptarea agriculturii la schimbările climatice.
‘Rezultatele obținute în perioada 2021-2026 reflectă eforturile susținute pentru dezvoltarea infrastructurii de irigații și pentru asigurarea unor condiții cât mai bune agricultorilor din județul Galați, într-un context marcat de provocările generate de schimbările climatice și de necesitatea creșterii rezilienței sectorului agricol’, a adăugat Adrian Pîrvu.
Potrivit directorului executiv al ANIF Galați, programul de modernizare continuă, fiind pregătite noi investiții de amploare în valoare de încă 100 de milioane de euro.
‘În acest moment lucrăm la alte proiecte de reabilitare a infrastructurii de încă 100 de milioane de euro. Printre cele mai importante investiții finalizate se numără reabilitarea Stației de Pompare Dunăre, cea mai importantă stație a noastră, unde au fost înlocuite șase agregate din totalul de 12, celulele electrice, precum și conductele de aspirație și refulare. De asemenea, la Stația de Pompare Liești au fost înlocuite conductele de aspirație și instalația de amorsare, iar șase kilometri din Canalul Magistral Lunca au fost reabilitați’, a precizat Adrian Pîrvu.

Adrian Pîrvu a arătat că o componentă importantă a programului de investiții a fost reprezentată de reabilitarea infrastructurii subterane de transport a apei, inclusiv prin înlocuirea unor conducte vechi de zeci de ani din cadrul unor obiective strategice pentru sistemul de irigații.
‘Am reabilitat Sifonul Mălina, unde cele două conducte din oțel, vechi de aproximativ 40 de ani, au fost înlocuite cu conducte noi din PAFSIN, pe o lungime de 3,5 kilometri fiecare. Aceleași lucrări au fost realizate și la Sifonul Lozova’, a spus directorul ANIF Galați.
În prezent se află în procedură de atribuire contractele pentru reabilitarea Stațiilor de Pompare Prut și Bărboși, precum și a Stației de Pompare Ionășești din amenajarea Terasa Tecuci-Nicorești. Totodată, urmează să fie lansate licitațiile pentru reabilitarea sifoanelor Suhurlui, Cocoraș, Gerului, Călmățui și Negrea, iar alte proiecte se află în faza de proiectare.
Foto: Adrian Pîrvu/Arhiva personală


