Președintele AUR, George Simion, a afirmat, luni, că așteaptă de la președintele Nicușor Dan să explice dacă partidul pe care îl reprezintă este sau nu unul extremist, în condițiile în care guvernul desemnat Veștea nu poate trece fără voturile parlamentarilor acestuia.
‘Nu putem să ducem acest demers pe care îl anunțăm în desuet. Așteptăm să ni se explice dacă suntem sau nu extremiști, dacă suntem sau nu antioccidentali. Noi ne considerăm foarte prooccidentali și am ținut în aceste zile, mai ales în timpul acestei crize, legătura cu omologii noștri din SUA care sunt dispuși să ajute România și nu numai din SUA. (…) Deci suntem dispuși la dialog. Ar trebui să nuanțeze domnul Nicușor Dan dacă este nevoie de voturile AUR, transparent este să spună public care este opinia lui despre AUR. Dacă este un partid extremist, înseamnă că nu-i bine să-l voteze pe domnul Veștea, e ceva rău. Și atunci nu eu am creat această criză politică. Ei nu s-au mai înțeles, cei care spuneau că suntem un mare pericol. Deci domnul Nicușor Dan poate să-și nuanțeze declarațiile. Și eu de-a lungul vremii am nuanțat anumite declarații, are și dumnealui această ocazie’, a declarat George Simion într-o conferință de presă susținută la Parlament.
Întrebat dacă în urma unei discuții pe care ar putea-o avea cu premierul desemnat și în urma unui eventual mesaj din partea președintelui parlamentarii AUR ar fi dispuși să voteze guvernul Veștea, Simion a răspuns: ‘Nu vă pot spune acest lucru. Așteptăm să vedem niște pași care să fie făcuți în continuare. Noi vă spunem cum stăm acum: nu ni se pare o idee bună ca să existe un vot diseară și în acest moment este opțiunea omologilor noștri politici ce vor face. Eu voi fi la sediul partidului, unde, dacă domnul Veștea dorește să avem o discuție, colegi din Biroul național de conducere, în special din comisia de specialitate de antreprenoriat și economie, vor discuta cu el, pentru că situația în țară este dezastruoasă. Nu mai putem sta două luni fără premier’.
El a adăugat că AUR își asumă premierul.
‘AUR își asumă premierul. Poate Nicușor Dan va desemna un premier de la AUR, nu știu, se pot schimba lucrurile. Dar AUR nu-și schimbă convingerile, ideologia, opiniile. (…) Suntem un partid structurat, coerent și decizia noastră va fi urmată, așa cum ați văzut și la moțiunea de cenzură, de parlamentarii AUR. (…) Guvernul Veștea nu trece, pentru că, așa cum ați spus-o voi toți, e nevoie de AUR. (…) Guvernul Veștea nu poate trece fără AUR. AUR rămâne fidel poporului român, nu unui grup de interese sau a altuia’, a transmis Simion.


