Operatorul de apă va instala 20 de debitmetre electromagnetice, achiziționate în cadrul unui proiect cu finanțare europeană, pe rețelele de alimentare cu apă din municipiul Giurgiu și din localitățile limitrofe, pentru a depista pierderile din rețea și avariile.
‘În cadrul Proiectului regional de dezvoltare a sistemelor de apă și canalizare în județul Giurgiu am avut semnat și un contract de furnizare echipamente, iar astăzi ne-au sosit 20 de debitmetre electromagnetice care vor fi însoțite și de un auto-laborator de depistare a pierderilor, echipamente în valoare totală de aproximativ 500.000 de euro. Echipamentele vor fi instalate pe rețelele din municipiu și celelalte localități de operare ale operatorului de apă de la Bolintin, Mihăilești, Malu, Vedea, Slobozia, Gogoșari, Izvoru, Vlașin și odată montate pe rețea ne vor ajuta să facem niște analize și să determinăm pierderile de pe anumite sectoare’, a declarat luni, pentru AGERPRES, directorul SC Apa Service Giurgiu, Alexandru Popescu.
El spune că în prezent pierderile din rețeaua de alimentare cu apă sunt semnificative.
‘Ne vor ajuta foarte mult aceste debitmetre pentru că pierderile sunt măricele, undeva la peste 30 la sută și cu ajutorul acestor echipamente vom detecta zonele unde rețelele au pierderi și astfel vom stabili prioritățile rețelelor pe care ar trebui să le înlocuim’, a completat Alexandru Popescu.
Echipamentele performate sunt achiziționate cu fonduri europene în cadrul Proiectului Regional de Dezvoltare a Sistemelor de Apă și Canalizare în județul Giurgiu, proiect în valoare totală de 163 de milioane de euro și care se va derula în perioada 2026-2028.


