Deputatul Alina Gorghiu, propusă vicepremier în Guvernul Veștea, a declarat, luni, înainte de ședința Parlamentului cu privire la învestirea cabinetului, că nu poate să anticipeze care va fi votul și a făcut un apel la responsabilitate.
‘Pentru mine mai important decât orice vot de astăzi este să ieșim din blocaj. Ca urmare, eu voi fi extrem de atentă să păstreze direcția pro-europeană, pro-atlantică, parteneriatele strategice și prezența mea în acest guvern, dacă va fi învestit în această seară, va garanta această direcție. Nu pot să anticipez care va fi votul și spun foarte sincer: nu știu cine va vota acest guvern, dar dacă aș putea să fac un ultim apel, ar fi acela la responsabilitate, nu știu ce vor face colegii din Parlamentul României’, a afirmat Gorghiu.
Senatul și Camera Deputaților s-au reunit, luni, în ședință comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea. Pentru ca Guvernul să fie învestit este nevoie de votul favorabil a cel puțin 233 de parlamentari.


