PNL propune un guvern minoritar condus de PSD sau un executiv minoritar alcătuit din PNL, USR şi UDMR, anunţă vicepreşedintele liberal Gabriela Horga, care aminteşte că Partidul Naţional Liberal şi Ilie Bolojan au propus luni, ca soluţie pentru depăşirea blocajului politic, încheierea unui acord prin care partidele să îşi asume, pentru următoarele şase luni, respectarea unor obiective clare.
În opinia ei, PNL a arătat că nu şi-a pierdut identitatea şi este cu adevărat un partid liber, ”care îşi ia deciziile în interiorul lui, nu în alte părţi şi sigur nu la sediul PSD”.
Ea mai afirmă că PNL a refuzat să susţină guvernul PSD–Veştea şi a transmis clar că nu va mai participa la o guvernare alături de PSD, remarcând că lista respinsă de Parlament ”era dominată de propuneri de la PSD, iar Adrian Veştea a avut doar un rol de faţadă”.
”Partidul Naţional Liberal şi Ilie Bolojan au propus ieri o soluţie pentru depăşirea blocajului politic: încheierea unui acord prin care partidele să îşi asume, pentru următoarele şase luni, respectarea unor obiective clare. Viitorul guvern ar trebui să îşi angajeze răspunderea în Parlament pentru implementarea proiectelor din PNRR, menţinerea disciplinei financiare şi continuarea investiţiilor necesare dezvoltării României. Dacă formaţiunile politice ar ajunge la un acord pentru un astfel de pact naţional, există două variante: fie un guvern minoritar condus de PSD, fie un executiv minoritar alcătuit din PNL, USR şi UDMR”, spune vicepreşedintele PNL.
”România are nevoie de decizii asumate, prin înţelegeri transparente între partidele politice, nu de combinaţii şi de voturi cumpărate la bucată”, adaugă Gabriela Horga.



