Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de inundații, ce va fi în vigoare până la miezul nopții pe cursuri de apă din trei județe din Banat și Moldova.
Potrivit hidrologilor, până la ora 00:00, ca urmare a precipitațiilor înregistrate în ultimele ore, a celor prognozate și a propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanți, torenți, pâraie, cu posibile efecte de inundații locale și creșteri de debite și de niveluri, cu depășiri ale Cotelor de atenție, pe râurile din bazinele hidrografice: Bârzava – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior (județele: Timiș și Caraș-Severin), Caraș – bazin superior și afluenți bazin mijlociu și inferior (județul Caraș-Severin), Siret – afluenții mici de stânga aferenți sectorului aval confluență cu râul Geru, Valea lui Odobescu și Rusca (județul Galați).


